Na jihozápadním okraji Českého středohoří na dohled od věznice v Bělušicích se rýsuje Tobiášův vrch. Téměř bezlesý kopec hostí cenná teplomilná společenstva rostlin a na ně vázaných živočichů.
PP Tobiášův vrch
Kraj: Ústecký, okres: Louny
Rozloha: 3,45 ha
Vyhlášeno: 1946
Čedičový pahorek se sprašovou návějí se rozkládá při obci Kozly v nadmořské výšce 325–354 metrů nad mořem. Pozornost přírodovědců poutal již od 30. let 20. století, kdy byl cílem řady exkurzí. Zvýšená návštěvnost, ale také intenzivní přepásání vedlo spolek Sudetendeutsche Botanische Arbeitsgemeinschaft k výkupu pozemků a vyhlášení soukromého chráněného území, po válce chráněného jako přírodní památka.
Jižně exponované svahy hostí cennou xerotermní vegetaci s výskytem kavylu Ivanova (Stipa pennata), modřence tenkokvětého (Muscari tenuiflorum), koniklece lučního českého (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), bělozářky liliovité (Anthericum liliago), rozrazilu ožankovitého (Veronica teucrium), či hlaváčku jarního (Adonis vernalis). Xerotermní formace doplňuje mochna písečná (Potentilla incana), silenka ušnice (Silene otites), kostřava walliská (Festuca valesiaca), k. žlábkatá (F. rupicola), černýš rolní (Melampyrum arvense), pelyněk ladní (Artemisia campestris) a pelyněk pontický (Artemisia pontica). Na západním a severním svahu se vzácně, v malé populaci vyskytuje kriticky ohrožený koniklec otevřený (Pulsatilla patens) chráněný rovněž evropskou legislativou. Při okraji rezervace se vyskytují rovněž teplomilné druhy vzácnějších plevelů, jako je voskovka menší (Cerinthe minor), hlaváček letní (Adonis aestivalis), či v časném jaře kvetoucí křivatec rolní (Gagea villosa).
Ze zoologického hlediska se je zajímavý výskyt některých druhů plžů, například trojzubky stepní (Chondrula tridens), suchomilky rýhované (Helicopsis striata) nebo skelnatky zemní (Mediterranea inopinata). Z brouků se na lokalitě vyskytuje kozlíček (Phytoecia uncinata), jehož živnou rostlinou je již zmiňovaná voskovka menší. Dále dřepčík (Longitarsus absynthii), jehož larvy se živí na kořenech pelyňků.
Lokalita má vzhledem k výskytu naturového druhu prioritní managment. Pro koniklec otevřený je od roku 2020 realizován záchranný program, který spočívá i v péči o stávající biotopy. Provádí se pravidelné kosení, vyhrabávání biomasy, krátké extenzivní přepásání vegetačních formací kozami a ovcemi. Na Tobiášově vrchu jsou koniklece kvůli zvýšenému okusu umístěny v ohrádkách z pletiva.
Literatura:
Anonymus (2011): Plán péče o PP Tobiášův vrch na období 2014–2028. – Ms. [depon in: KÚ Ústeckého kraje v Ústí nad Labem, 16 s. + přílohy].
Dvořák V. (2022): Ms. Vlastní pozorování v roce 2022.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!