Artemisia pontica L. - pelyněk pontický
Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité
Status: C3
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, z něhož může vyrůstat větší množství přímých, do 50 cm vysokých, velmi málo větvených nebo nevětvených lodyh. Celé rostliny jsou krátce, stříbřitě chlupaté. Listy jsou v obrysu přibližně trojúhelníkovité, 3x hluboce dělené, na bázi často tvořící ouška, jednotlivé úkrojky jsou poměrně tenké. Horní listy jsou přisedlé, střední a spodní obvykle řapíkaté. Květenství je latovité, tvořené žlutozelenými až nahnědlými, kulovitými úbory. Krajní květy v úboru jsou samičí, květy uprostřed jsou většinou oboupohlavné. Plodem je nažka.
Možná záměna: Poměrně nezaměnitelný druh české flóry. Od našich ostatních pelyňků se liší především přímými, nevětvenými lodyhami a hluboce dělenými listy s téměř čárkovitými úkrojky.
Rozšíření: Souvislé rozšíření zahrnuje Panonskou nížinu, jihovýchodní Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajinu a Rusko. Dále na východ pak pokračuje až k Altaji. Směrem na západ od souvislého rozšíření roste ostrůvkovitě v Čechách a Německu. Druhotně pak roste v Itálii, Francii, jižní Skandinávii a také v Severní Americe.
V ČR je původní pouze v termofytiku a na několika málo lokalitách v mezofytiku. Většina ostatních lokalit je sekundárního původu. V rámci republiky se dá rozšíření rozdělit do dvou větších arel: české a jihomoravské. Moravou probíhá západní hranice souvislého rozšíření. Vyskytuje se tu na sever po Brno a Vyškov, západní okraj tvoří Znojemsko, východní stepní část Bílých Karpat. V Čechách roste především v Poohří, Lounsku a Žatecku a Českém středohoří. Roztroušeně se vyskytuje také ve středním a východním Polabí (Novobydžovsko, Mladoboleslavsko, Mělnicko) a v okolí Prahy (např. Český Kras). Druhotný výskyt byl zaznamenán např. na Českomoravské vrchovině či na výsypkách na Ostravsku.
Ekologie: Pelyněk pontický roste na sušších, bazických půdách s dostatkem živin. K jeho typickým biotopům patří slunná až polostinná, často mírně narušená místa, jako jsou náspy silnic a železnic, travnaté stráně a teplomilné trávníky (především svazy Bromion erecti a Festucion valesiacae), rumiště či úvozy. Vzácněji se pak roste také na okrajích lesů a v rozvolněných doubravách. Na místech, kde se vyskytuje, často vytváří poměrně masové a husté porosty.
Hemikryptofyt, kvetoucí od srpna do října.
Význam: Mírně aromatická rostlina, v minulosti vzácně využívaná v lidovém léčitelství.
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() |
![]() |
Najdete zde již více než 2300 druhů rostlin, hub a živočichů!
Pomozte zaplnit bílá místa biodiverzity v ČR!
-----------------------------
Vyšlo nové číslo časopisu Forum ochrany přírody
Internetová verze 4/2020 je dostupná zde.
-----------------------------
Pomozte mapovat českou přírodu s novým projektem a aplikací.
Více informací zde.
Určovací poradna NB
Chcete určit nějakou rostlinu, houbu nebo živočicha?
Pošlete redaktorům fotku! ;)