Tetrix subulata - marše obecná

26. 4. 2016 vytvořil Stanislav Rada

Tetrix subulata (Linnaeus, 1758) – marše obecná 

Syn.: Acrydium granulatum (Kirby, W., 1837); Tetrix flavolineata Voroncovskij, 1928; Tetrix bielawskii Bazyluk, 1963; Tetrix austriaca Schmidt, G.H. & Devkota, 1989; Formosatettix slivae Kostia, 1993

Čeleď: Tetrigidae – maršovití

Status: běžný druh

 

Popis: Drobná saranče o délce těla 10–12 mm (samci) a 11–15 mm (samice). Typickým znakem všech marší je protažený štít, kryjící svrchní část těla. Blanitá křídla jsou složena pod štítem, zatímco krytky (1. pár křídel) jsou redukovány na tuhé krátké šupiny přiložené zboku k tělu. Štít marše obecné je plochý (bez výrazněji zdviženého středového žebra). Většinou přesahuje konec zadečku a kolena zadních nohou, mohou se však vyskytnout i jedinci s kratším štítem dosahujícím „jen“ ke konci zadečku. Zbarvení těla je značně proměnlivé a pohybuje se v odstínech hnědé, šedé nebo krémové barvy, někdy s různými skvrnami či pruhy.

 

Možná záměna: V ČR se vyskytuje 7 druhů marší (Tetrix spp.). Jejich určení vyžaduje pečlivé prohlédnutí zvířete, většinou pod lupou. Marše obecná má plochý štít, což ji odlišuje od marše lesní (T. undulata), tenkorohé (T. tenuicornis) a suchobytné (T. bipunctata), které mají střechovitý štít s vystouplým žebrem. Vzácná marše pobřežní (T. tuerki) se liší silně zvlněnou spodní hranou stehen. Vzácné druhy marše písečná (T. ceperoi) a m. panonská (T. bolivari) se odlišují nenápadnými znaky na hlavě, které jsou uvedeny v klíči.

 

Rozšíření: Rozsáhlý areál druhu zahrnuje Evropu, severní Asii i Severní Ameriku. V Evropě chybí jen v nejsevernějších částech Skandinávie, ve Skotsku, na Islandu a na středomořských ostrovech.

 

V ČR hojný druh po celém území. Marše obecná společně s m. tenkorohou (T. tenuicornis) jsou naše dva nejhojnější druhy marší.

 

Biologie a ekologie: Tento druh vyhledává zejména osluněná místa s obnaženým vlhkým substrátem, například na okrajích rybníků, na vlhkých loukách, světlinách v lesích i na polích. Poměrně dobře létá a objevuje se i na suchých místech.

Přezimují dospělí jedinci nebo nymfy v posledním instaru. Páření a kladení vajíček do půdy probíhá od dubna do května. Nymfy se líhnou v červnu a dospívají v srpnu. Největší početnosti dosahují dospělci v květnu (stará generace) a v září (nová generace). Potravou marší jsou mechy, řasy, lišejníky a detrit. Nestridulují, ale jsou schopny komunikovat prostřednictvím (pro člověka neslyšitelných) vibrací šířících se substrátem.

 

 

 

Literatura:

 

Kočárek P., Holuša J., Vlk R., Marhoul P. (2013): Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky. Academia, Praha.