Tetrix undulata - marše lesní

21. 12. 2014 vytvořil Stanislav Rada

Tetrix undulata (Sowerby, 1806) – marše lesní 

Syn.: Acrydium undulatum Sowerby, 1806; Tetrix bifasciatum Thunberg, 1815; Tetrix kiefferi Saulcy, 1901; Tetrix vittata (Zetterstedt, 1821)

Čeleď: Tetrigidae – maršovití 

Status: běžný druh

 

Popis: Drobná saranče o délce těla 6,5–9,5 mm (samci) a 8–11,8 mm (samice). Typickým znakem všech marší je mohutný štít, kryjící svrchní část těla (protažený na zadeček nebo až za něj – vyskytují se normální i dlouhoštítí jedinci). Blanitá křídla jsou složena právě pod štítem, zatímco krytky (1. pár křídel) jsou redukovány na tuhé krátké šupiny přiložené zboku k tělu. Marše lesní je relativně štíhlý, spíše menší druh. Její štít má vystouplé středové žebro. Zbarvení těla se pohybuje v odstínech hnědé barvy. Na těle se mohou objevovat tmavé nebo světlé skvrny nebo světlý pruh probíhající středem štítu.

 

Možná záměna: V ČR se vyskytuje celkem 7 druhů marší (Tetrix spp.). Jejich určení vyžaduje pečlivé prohlédnutí zvířete, většinou pod lupou. Marše lesní má společně s marší tenkorohou (T. tenuicornis) a suchobytnou (T. bipunctata) silně vystouplé středové žebro štítu, takže štít působí střechovitým dojmem. Ostatní naše druhy mají štít plochý. Vzájemné odlišení uvedených 3 druhů je dále možné na základě délky tykadel a tykadlových článků. Vodítkem může být také to, že T. undulata je štíhlý druh, na rozdíl od T. tenuicornis a T. bipunctata, které působí robustnějším dojmem.

 

Rozšíření: Areál druhu sahá od Španělska a Britských ostrovů na západě až po Rumunsko a západní Rusko na východě. Na severu druh vystupuje až do jižní Skandinávie.

 

V ČR hojný od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: Marše lesní se vyskytuje zejména v řídkých lesích, na pasekách nebo poblíž lesních okrajů. Preferuje vlhká stanoviště (často kolem kaluží), ale objevuje se i na suchých místech.

Marše přezimují jako dospělci nebo odrostlé nymfy a rozmnožují se během jara až léta. Samice marše lesní naklade 21–70 vajíček; umísťuje je jednotlivě do obnažené půdy nebo do mechu. Nymfy procházejí 5–6 instary. Potravou marší jsou mechy, řasy nebo detrit. Nestridulují – dorozumívají se pomocí vibrací, šířících se substrátem (pro člověka neslyšitelných).

 

   

 

Literatura:

 

Kočárek P., Holuša J., Vidlička L. (2005): Blattaria, Mantodea, Orthoptera & Dermaptera České a Slovenské Republiky. Kabourek, Zlín.

 

Kočárek P., Holuša J., Vlk R., Marhoul P. (2013): Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky. Academia, Praha.