Thyatira batis - můřice očkovaná

6. 1. 2023 vytvořil Ondřej Machač

Thyatira batis (Linnaeus, 1758) – můřice očkovaná

Čeleď: Drepanidae – srpokřídlecovití

Status: běžný druh

 

Popis: Rozpětí křídel 36–38 mm, délka těla okolo 23 mm. Hlava je malá, tykadla jsou nitkovitá, brvitá. Zbarvení těla je světle hnědé, zadeček světlejší než hlava a hruď. Přední křídla jsou tmavě hnědá s pěti bílými skvrnami s růžově až hnědou výplní. Zadní křídla jsou šedá se světlou příčkou uprostřed. Nohy jsou hnědé. Housenka je hnědá s kuželovitými hrbolky (působí hranatým dojmem) se světlejší trojúhelníkovou kresbou.

 

Možná záměna: Díky charakteristické kresbě na předních křídlech je u nás nezaměnitelný druh. Tvarem těla připomíná zástupce můrovitých (Noctuidae).

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy až na východ Asie a v Severní Africe.

 

V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: Můřice očkovaná obývá různé typy lesů, paseky, okraje lesních cest, břehové porosty. Aktivní je zejména v noci, přes den odpočívá obvykle na vegetaci. Často přilétá na světlo. Létá od konce dubna do červena, někdy také ve druhé generaci od srpna do září. Housenky od července do září. Živí se maliníkem (Rubus idaeus) a různými ostružiníky (Rubus). Přes den často odpočívají na listech živné rostliny ve svinuté poloze a připomínají ptačí trus nebo uschlou část listu. Kuklí se na podzim mezi uschlým listím, kukla přezimuje a motýl se líhne na jaře.

 

 

Literatura:

 

Macek J., Dvořák J., Traxler L. & Červenka V. (2007): Motýli a housenky střední Evropy Noční motýli I., Academia Praha.