Rubus idaeus - ostružiník maliník

7. 1. 2010 vytvořil Michal Hroneš

Rubus idaeus L. - ostružiník maliník

Syn.: Batidea vulgaris Nieuwland  

Čeleď: Rosaceae - růžovité  

Statut: běžný druh

 

Popis: Keř s dvouletými, vzpřímenými, 60 až 200 cm vysokými, zelenými až červenavě naběhlými, později hnědavými prýty. Štíhlé, fialově naběhlé ostny buď zcela chybí, nebo se vyskytují roztroušeně po prýtech. Listy jsou lichozpeřené, pěti až sedmičetné, na líci obvykle lysé, zelené, na rubu šedobílé, s hvězdicovitými chlupy. Koncový lístek je řapíčkatý, tvarově značně variabilní. Řapík je oblý, obvykle bez ostnů. Květenství jsou hroznovitá až mírně latnatá, chudokvětá, tvořená bílými pětičetnými květy. Korunní lístky se obvykle téměř nedotýkají. Souplodí, vyrůstající na nicích stopkách, je v obrysu kulovité, červenavé či vzácněji žlutavé, tvořené četnými kulovitými peckovičkami.

 

Rozšíření: Široce rozšířený druh, který nalezneme prakticky v celé Evropě, mimo nejjižnějších a nejsevernějších částí. Dále se vyskytuje v mírném pásu Asie, přibližně po pohoří Altaj. Zavlečen byl do Grónska, na východní pobřeží Kanady a na Nový Zéland. V Severní Americe a východní Asii je nahrazen řadou blízce příbuzných druhů.

 

V ČR se vyskytuje hojně od nížin do hor. Těžiště rozšíření se nachází v nižším oreofytiku a v mezofytiku.

 

Ekologie: Maliník je poměrně nenáročný druh s širokou ekologickou amplitudou. Roste ve světlejších lesích, na pasekách, lesních okrajích a lemech, zarůstající plochy po lesních polomech či haldy. Vyhovují mu na živiny bohaté, písčité až hlinité, vlhké, slabě kyselé až slabě zásadité půdy mnohdy s nadbytkem dusíku. Je diagnostickým druhem pasekových společenstev svazu Sambuco-Salicion capreae či vysokobylinných horských společenstev svazu Rumicion alpini.

 

Nanofanerofyt, který kvete v květnu a červnu a plodí v červnu a srpnu.

 

Význam: Jediný zástupce sekce Idaeus v České republice. Maliník je hospodářsky značně významnou rostlinou. Je často pěstován a z původní divoké "formy" bylo vyšlechtěno značné množství kultivarů. Jeho plody jsou jedlé a lze je užívat buď čerstvé, nebo z nich připravovat kompoty a zavařeniny. Nasušené listy se přidávají do ovocných čajových směsí. Působí protizánětlivě a mírně močopudně. Malinová šťáva se ve farmaceutickém průmyslu používá na zmírnění nepříjemné chuti některých léků.

 

 

 

Literatura:

 

Holub J. (1995): Rubus L. – ostružiník. – In: Slavík B., Smejkal M., Dvořáková M. & Grulich V. (eds), Květena České republiky 4, p. 54–206, Academia, Praha.