Tegenaria campestris - pokoutník polní

26. 5. 2019 vytvořil Ondřej Machač

Tegenaria campestris C. L. Koch, 1834  – pokoutník polní

Čeleď: Agelenidae – pokoutníkovití

Status: nehojný druh

 

Popis: Délka těla 5–7 mm (hlavohruď 2,5–3 mm). Hlavohruď je světle žlutohnědá až červenohnědá s dvěma tmavšími klikatými proužky a v hlavové části s tmavými linkami. Na okraji hlavohrudi je přerušovaný tmavý lem. Zadeček je oválný, hnědě zbarvený s červenohnědým podélným proužkem lemovaným světlými skvrnami. Nohy jsou žlutohnědé s tmavým kroužkováním.

 

Možná záměna: Záměna je možná zejména s podobným pokoutníkem lesním (Tegenaria silvestris), který na přední části hlavohrudi nemá mezi proužky tmavé linky a žije v lesních biotopech. Podobný je také pokoutník stájový (Tegenaria ferruginea), který je však výrazně větší.

 

Rozšíření: Evropský druh – téměř celá Evropa (chybí na Britských ostrovech, Iberském poloostrově a ve Skandinávii) a severní Afrika.

 

V ČR nehojný druh, roztroušeně však po celém území, zejména v teplejších oblastech. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Pokoutník polní žije na okrajích světlých lesů, na stráních, loukách, na okrajích cest a březích řek. Staví si plachetkovité sítě pod převislými břehy, mezi kameny nebo nízkou vegetací. Síť je zakončená pavučinovou trubicí, ve které číhá na kořist. Aktivní je převážně v noci. S dospělci se setkáme od března do září.

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.