Poa riphaea (Asch. et Graebn.) Fritsch – lipnice jesenická
Syn.: Poa laxa subsp. riphaea (Asch. et Graebn.) Hegi
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Status: EN, §K, ČK, EU - NATURA 2000, BERN, WORLD-I
Popis: Trsnatá rostlina do 25 cm výšky, s tuhými nasivělými listy a tuhými, přímými, oblými, pod latou mírně smáčklými stébly; . Lata přímá, úzká a řídká, před rozkvětem a po odkvětu stažená; větévky laty drsné. Klásky světle zelené, později špinavě žlutozelené; plevy kýlnaté, blanitě lemované; plucha na vrcholu tupá.
Možná záměna: Zaměnitelná s nízkostébelnými formami druhu lipnice luční (Poa pratensis), s horskými typy lipnice hajní (Poa nemoralis) nebo s lipnicí plihou (Poa laxa), která se u nás vyskytuje v Krkonoších. Tento druh má větévky laty hladké, stébla měkká a tedy obloukovitě prohnutá.
Rozšíření: Jedná se o bodový endemit ČR, resp. Hrubého Jeseníku. Jedinou známou a potvrzenou lokalitou výskytu jsou Petrovy kameny v NPR Praděd. Mylně byla udávána z dalších vrcholových poloh Hrubého Jeseníku, slovenských Karpat a Bulharska.
Ekologie: Lipnice jesenická roste na specifické lokalitě ve štěrbinách vrcholových skal v subalpínském stupni, exponovaná silné nárazovému větru (tedy na návětrné straně, patrný rozdíl od Salix herbacea, která roste na stranách závětrných), který omezuje vznik jakékoli sněhové pokrývky.
Lipnice jesenická je vytrvalý hemikryptofyt, kryofyt, kvete v červenci až v srpnu.
Význam: Bodový endemit České republiky, odborníci poukazují na blízké taxonomické vazby k okruhu Poa glauca agg.
Ohrožení a ochrana: Druh je permanentně ohrožován svou vzácností. Výskyt na jediné lokalitě na světě na celkové ploše 2 m čtverečné z něj činí jeden z nejvzácnějších světových taxonů. Mezi nejvážnější potenciální nebezpečí patří sběry do herbářů, popř. neukáznění turisté a lyžaři, kteří často a rádi po Petrových kamenech lezou (pravidelný dozor provádí pracovníci ze Správy CHKO Jeseníky z nedaleké Ovčárny). Druh je tedy zvláště chráněný zákonem, vedený jako kriticky ohrožený, je součástí programu NATURA 2000 pro ČR a také je zakomponován v Bernské úmluvě. Zřejmě se plánuje podrobná ekobiologická a taxonomická studie tohoto druhu a případné uložení semen do genové banky.
Literatura:
Hoták Z., Štěpánek J., Plačková I. & Jarolímová V. (2013): Poa riphaea, an endangered stenoendemic species in the Hrubý Jeseník Mts (Eastern Sudetes). Preslia 85 (1): 81–96.
Špryňar P. & Štěpánek J. (2024): Poa L. In: Štěpánková J., Chrtek J. jun. & Kaplan Z. (eds), Květena České republiky 9, Academia, Praha, 521–546.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!