Orobanche elatior Sutton – záraza vyšší
Syn.: Orobanche stigmatodes Wimmer; O. centaureae scabiosae Holandre
Čeleď: Orobanchaceae – zárazovité
Status: VU
Popis: Středně velké, mohutně působící, světle žlutými žlázkami žláznaté byliny. Lodyha silná, na bázi ztlustlá, dole žlutá, nahoře s růžovým nádechem, hustě olistěná. Listy zejména v dolní části lodyhy široké a krátké, k lodyze přitisklé nebo vzhůru směřující. Květenství válcovité, husté, mnohokvěté; listeny délky květů. Koruna trubkovitá, jen mírně dolů sehnutá, světle růžová až načervenalá, na bázi bledožlutá; blizna voskově žlutá.
Možná záměna: Záraza vyšší patří do náročnějšího okruhu zárazy žluté. Pozor je třeba dbát na záměny se zárazou alsaskou (O. alsatica), která má jiné hostitele a výrazně obloukovitě zahnutou korunu. Záraza žlutá (O. lutea) má rovněž jiné hostitele a korunu rovnou. Podobný okruh hostitelů má záraza zardělá (O. kochii), která kvete později, obvykle až v červenci, je drobnější a zbarvena atypicky do „mrkvova“.
Rozšíření: Druh s rozsáhlejším euroasijským areálem, který se táhne od západní Evropy až do Střední Asie.
V České republice se vyskytuje roztroušeně až vzácně v teplých oblastech českého i moravského termofytika a v některých oblastech mezofytika. Izolovaně roste např. v jihozápadních a východních Čechách, v Železných horách, v Jesenickém podhůří a v okolí Valašského Meziříčí. Na severní Moravě lze snad předpokládat další výskyty vzhledem k blízkým lokalitám v Polsku.
Ekologie: Roste na výslunných suchých travnatých stráních, na mezích a ojediněle jako plevel v polích. Preferuje hlubší substráty, neutrální až bazické. Jako všechny zárazy je i tento druh parazitický, téměř výlučně vázaný na chrpu čekánek (Centaurea scabiosa).
Vytrvalý hemikryptofyt s velmi krátkou periodou kvetení od konce května do konce června.
Ochrana a ohrožení: Záraza vyšší není řazena mezi zvláště chráněné druhy. V Červeném seznamu je v současnosti řazena mezi druhy zranitelné (VU), byť v předchozím ČS byla považována za kriticky ohrožený druh. Rozšíření tohoto taxonu je doposud nejednoznačné a prochází revizí i v souvislosti s novým vylišováním zárazy zardělé, která je pravděpodobně hojnější.
Literatura:
Piwowarczyk R. & Krajewski Ł. (2015): Orobanche elatior and O. kochii (Orobanchaceae) in Poland: Distribution, taxonomy, plant communities and seed micromorphology. – Acta Soc. Bot. Pol., 84(1): 1–21.
Zázvorka J. (2000): Orobanche L. In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 6, Academia, Praha, 489–513.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!