Marrubium vulgare - jablečník obecný

28. 8. 2024 vytvořil Václav Dvořák

Marrubium vulgare L. – jablečník obecný

Syn.: Marrubium apulum Ten.; M. ballotoides Boiss. & Balansa; M. germanicum Schrank ex Steud.; M. hamatum Kunth; M. hyperleucum Candargy; M. uncinatum Stokes; M. vaillantii Coss. & Germ.

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Status: CR

 

Popis: Aromatická bylina, s přímými, nevětvenými nebo chudě větvenými, tupě hranatými, bělavě vlnatě chlupatými lodyhami, vysokými do 70 cm. Listy řapíkaté, čepel vejčitá, na vrcholu zaokrouhlená, výrazně svraskalá, chlupatá. Lichopřesleny bohaté, tvořené až 50 květy. Kalich s cípy na vrcholu nazpět ohnutými; koruna bělavá, dvoupyská, horní pysk delší než spodní, tupě dvoulaločný. Tvrdky hnědé až okrově hnědé, lysé a lesklé.

 

Možná záměna: Habitem dobře poznatelný druh. V potaz lze brát rovněž velmi vzácný jablečník cizí (Marrubium peregrinum), který má větvené lodyhy, listy jen jemně svraskalé, protažené do špičky a kališní cípy také protažené do špičky.

 

Rozšíření: Druh s rozsáhlejším euroasijským areálem, známý z téměř celého evropského kontinentu, na východ rostoucí až po Střední Asii. Rovněž se vyskytuje v severní částech Afriky, na Blízkém východem a na Arabském poloostrově. V Evropě je považován za původní v jižních částech kontinentu, dále na sever je hodnocen jako archeofyt. Jako nepůvodní druh je udáván ze Severní a Jižní Ameriky, jižní Afriky, Tasmánie a z Nového Zélandu.

 

V Česku se v současnosti jedná o velmi vzácný druh, který se v minulosti vyskytoval hojněji v sz. Čechách, v Polabí a v okolí Prahy a na střední a jižní Moravě. Byl vázán na teplejší nížiny a přilehlé oblasti mezofytika. V Čechách byly výskyty nestálé, často hodnocené jako sekundární v důsledku zplaňování z kultury, trvale roste především na jižní Moravě. Lokality nepřesahují 600 m n. m.

 

Ekologie: Druh vázaný na ruderální stanoviště v intravilánech starých vesnic, na okraje cest, rumiště, pustnoucí místa při polích. Preferuje lehčí, provzdušněné půdy, bohaté na živiny a často též báze. Optimum nachází v teplomilné ruderální vegetaci sv. Onopordion acanthii. Je živnou rostlinou velmi vzácné ploštice síťnatky (Tingis marrubii), která se u nás vyskytuje pouze na vrchu Raná v Českém středohoří.

 

Vytrvalý hemikryptofyt s fenologickým optimem kvetení od července do září.

 

Ochrana a ohrožení: Jablečník obecný není řazen mezi zvláště chráněné druhy, ovšem jako kriticky ohrožený druh (CR) je veden v Červeném seznamu vzácných a ohrožených druhů. V průběhu 20. století se výrazně snížil počet lokalit tohoto druhu zřejmě vinou eutrofizace prostředí, přímého zániku vhodných biotopů nebo jejich zarůstáním.

 

Poznámka: Jablečník obecný je zavedenou léčivou bylinou známou v lidovém léčitelství i farmakologii. Využívá se sušená nať jablečníku (herba marrubii) obsahující silice a třísloviny, jako jsou marrubiin, marrubenol a vulgarol, stejně tak flavonoidy a glykosidy. Ze sušené natě se připravují čaje a nálevy fungující jako expektorans a antispasmodikum při léčbě bronchitidy a černého kašle. Hojně je diskutován antimikrobiální potenciál rostliny využitelný při léčbě viru herpes simplex, či bakteriím rodu Toxoplasma a Plasmodium.

 

Pro jeho vzácnost by jablečník neměl být sbírán v přírodě.

 

 

Literatura:

 

Aćimović M, Jeremić K, Salaj N, Gavarić N, Kiprovski B, Sikora V & Zeremski T. (2020): Marrubium vulgare L.: A Phytochemical and Pharmacological Overview. – Molecules; 25(12): 2898. doi: 10.3390/molecules25122898.

 

Evans W. Ch., Evans D. (2009): Chapter 24 – Miscellaneous isoprenoids. In: Evans W. Ch. & Evans D. (eds), Trease and Evans' Pharmacognosy (Sixteenth Edition), W. B. Saunders, 333–346 pp, https://doi.org/10.1016/B978-0-7020-2933-2.00024-1.

 

Hrouda L. (2000): Marrubium L. In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 6, Academia, Praha, 575–578.