Tingis marrubii Vallot, 1829 – síťnatka
Syn.: Tingis kiesenwetteri Mulsant & Rey, 1852
Čeleď: Tingidae – síťnatkovití
Status: CR
Popis: Velmi drobná ploštice o délce těla 3–3,3 mm. Svrchní strana těla je ozdobena síťovitou strukturou (podobně jako u všech ploštic z čeledi síťnatkovitých). Na velkém štítu se táhnou 3 podélná vystouplá žebra. Po obvodu polokrovek se táhne lalokovitá síťovitá membrána se 2–3 řadami oček. Barva těla je světle hnědá až krémová s drobnými černými skvrnami. Hlava je tmavá s pěti světlými trny. Celé tělo je dlouze bíle ochlupené.
Možná záměna: Záměna je možná zejména s dalšími druhy rodu Tingis (v ČR 11 druhů). K morfologickému rozlišení je potřeba silného zvětšení a prohlédnutí síťovitých struktur a ochlupení. Velmi podobná je síťnatka Tingis pilosa, která se liší kratším ochlupením (chlupy na kostální membráně jsou maximálně tak dlouhé jako šířka přední části membrány; u T. marrubii delší než šířka přední části membrány). Dobrým vodítkem je živná rostlina jablečník obecný, síťnatka T. marrubii žije pouze na něm.
Rozšíření: Těžiště areálu leží ve Středozemí. Je rozšířena zejména v jižní, jihozápadní a jihovýchodní Evropě (od Portugalska po Turecko), dále pak v severozápadní Africe (Maroko, Alžírsko, Tunisko). Severně zasahuje do západní a střední Evropy – Francie, Německo, Česká Republika, Maďarsko. Na Slovensku pouze jeden nález z roku 1946, z Rakouska není známa (jediný historický rakouský nález byl ve skutečnosti z jihomoravských Valtic). V severní části areálu je velmi vzácná.
V ČR v současnosti známa pouze z vrchu Raná v Českém Středohoří.
Biologie a ekologie: Teplomilný druh vázaný na živnou rostlinu jablečník obecný (Marrubium vulgare). Dospělci přezimují v opadu pod živnou rostlinou, v dubnu vylézají na rostlinu, kde sají její šťávy. Od jara do léta probíhá páření a kladení vajíček. Samice kladou na listy jablečníku. Z vajíček se záhy líhnou nymfy, dospívají na konci léta či začátku podzimu.
Ohrožení a ochrana: Status druhu v ČR byl dlouho nejasný – byl znám pouze jeden nález z Valtic, který byl původně lokalizován na rakouské území. Na Moravě je v současnosti nezvěstný. V Čechách druh nebyl znám až do roku 2005, kdy byla nalezena populace na vrchu Raná v Českém Středohoří. V Červeném seznamu ČR má status kriticky ohroženého druhu (i s ohledem na vzácnost a kritické ohrožení jeho hostitelské rostliny).
Literatura:
Münch M., Münch D., Kment P. (2008): Faunistics records from the Czech Republic – 248. Heteroptera: Tingidae. Tingis marrubii. Klapalekiana 44: 71–72.
Stichel W. (1960): Illustrierte Bestimmungstabellen der Wanzen. II. Europa. (Hemiptera Heteroptera Europae). Vol. 3. Selbstverlag, Berlin-Hermsdorf.
Wachmann E., Melber A., Deckert J. (2006): Wanzen. Band 1: Dipsocoromorpha, Nepomorpha, Gerromorpha, Leptopodomorpha, Cimicomorpha. Goecke & Evers, Keltern.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!