Lixus angustus - nosatec

2. 4. 2011 vytvořil

Lixus angustus (Herbst, 1795)  nosatec

Syn.: Lixus sanguineus (Rossi, 1792)

Čeleď: Curculionidae – nosatcovití

Status: VU

 

Popis: Velikost těla 5,78,5 mm, tělo je krátké a poměrně zavalité. Nosec je široký a velmi hustě tečkovaný, oči jsou ploché z hlavy málo vystupující. Krovky jsou tmavé, matné nebo slabě lesklé. Končetiny jsou černé, pouze chodidla a kolena jsou hnědá. Tělo je často rezavě až červeně poprášené. Je schopen letu.

 

Možná záměna: S jinými druhy z rodu Lixus, ke správné determinaci je třeba klíč.

 

Rozšíření: Celá Evropa, vyjma Velké Británie a Skandinávie, východně až po Kavkaz, Blízký Východ a západní Asii.

 

V ČR je velmi lokálním a vzácným druhem, vyskytující se pouze na Moravě.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od dubna do pozdního léta s maximem v květnu a červnu. Xerotermofilní druh, osidlující výhřevná stanoviště především stepního charakteru, také písčiny, ruderály, pastviny nebo louky. Je širokým oligofágem, který je vázaný na hvězdnicovité (Asteraceae) merlíkovité (Chenopodiaceae) a kakostovité (Geraniaceae) rostliny. Dospělci byli zjištěni na máchelce podzimní (Leontodon autumnalis), hořčíku jestřábníkovitém (Picris hieracioides), pumpavě obecné (Erodium cicutarium) a jestřábnících (Hieracium spp.), pampeliškách (Taraxacum spp.) a merlících (Chenopodium spp.). Larvy zjištěny pouze na L. autumnalis.


Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu veden jako zranitelný (VU), ohroženost toho druhu spočívám především v ukončení pastvy a následnému zarůstání již tak fragmentované krajiny. Lixus angustus potřebuje rozvolněná a osluněná otevřená stanoviště s výskytem živných rostlin.

 

 

 

Literatura:


Dieckmann L. (1983): Beiträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera – Curculionidae (Tanymecinae, Leptopiinae, Cioninae, Tanyrhynchinae, Cossoninae, Raymondionyminae, Bagoinae, Tanysphyrinae). Beiträge zur Entomologie 33: 257–381.

 

Smreczyński S. (1968): Podrodziny Tanymecinae, Cleoninae, Tanyrhnychinae, Hylobiinae. Klucze do oznaczania owadów Polski; Cz. XIX: Coleoptera. Zeszyt 98c: Curculionidae.