Libellula fulva - vážka plavá

11. 5. 2020 vytvořil Adam Bednařík

Libellula fulva (Müller, 1764) – vážka plavá

Čeleď: Libellulidae  vážkovití 

Status: NT

 

Popis: Velikost těla je 4245 mm. Dospělý samci mají šedomodře ojíněný zadeček s černým koncem. Hruď je tmavě hnědá, oči šedomodré a na bázích křídel jsou nevelké černé skvrny. Čelo samců je tmavé. Juvenilní jedinci mají výrazně oranžově zbarvený zadeček s tmavým pruhem. Oranžové jsou i oči a žilky od bází křídel. Konce křídel jsou kouřově tmavé. Toto zbarvení u dospělých samců mizí, zatímco u samic přetrvává. Postupem věku pak samice tmavnou a získávají ojínění.

 

Možná záměna: Dospělé samce lze na první pohled zaměnit s mnohem běžnější vážkou černořitnou (Orthetrum cancellatum), které však chybí tmavé skvrny na bázích křídel a oči nejsou tak kontrastního zbarvení. Vážku ploskou (Libellula depressa) pak odlišíme díky výrazně širšímu zadečku bez černého zbarvení na jeho konci.

 

Rozšíření: Druh s ponticko-mediteránním rozšířením vyskytují se od západní Francie až po Kaspické moře. V severní Evropě chybí.

 

V ČR se vážka plavá vyskytuje velmi vzácně a těžiště jejího výskytu u nás je na jižní Moravě.

 

Ekologie a biologie: Vyskytuje se převážně v nížinách na bohatě zarostlých stojatých vodách či pomalu tekoucích strouhách a kanálech s navazujícími pásy rákosin. Chování je podobné jako u L. depressa, kdy samci hlídkují a obhajují teritorium prudkými výpady ze své oblíbené větve nebo stonku, na kterou se pak rádi vracejí. Ke kopulaci však dochází v závěsu na vegetaci, nikoli za letu jako v případě L. depressa. Hlavní období aktivity imag je v květnu a červnu. Doba vývoje larev je dva roky.

 

 

 


Literatura:

 

Dijkstra KDB & Lewington R (2006): Field Guide to the Dragonflies of Britain and Europe. British Wildlife Publishing Ltd. 320 pp.

 

Dolný A, Harabiš F & Bárta D (2016): Vážky (Insecta: Odonata) České republiky. Academia, Praha. 342 pp.

 

Waldhauser M & Černý M (2014): Vážky ČR: Příručka pro určování našich druhů a jejich larev. ČSOP Vlašim. 184 pp.