Orthetrum cancellatum – vážka černořitná

27. 7. 2016 vytvořil Adam Bednařík

Orthetrum cancellatum (Linnaeus, 1758) – vážka černořitná 

Čeleď: Libellulidae - vážkovití 

Status: běžný druh

 

Popis: Jedná se o středně velkou vážku s délkou těla kolem 4,5 cm. Dospělý samci mají hnědou hruď a modře ojíněný zadeček s černou špičkou a černými zadečkovými přívěsky. Mladí samci mají základní barvu zadečku žlutou s černými pruhy. Žlutá barva pak může zůstávat viditelná na bocích zadečku i u dospělých samců. Samice jsou stejně jako mladí samci žlutého zbarvení s dvěma podélnými černými pruhy na horní straně zadečku. Plamky na křídlech obou pohlaví jsou černé.

 

Možná záměna: Oproti podobně zbarveným druhům rodu Libellula má vážka černořitná štíhlejší zadeček a křídla bez tmavých skvrn na jejich bázi. Z rodu Orthetrum je nejpodobnějším druhem vážka bělořitná (Orthetrum albistylum). Ta má ovšem štíhlejší zadeček se světlým až bělavým ojíněním. Špička zadečku je sice černá, stejně jako u vážky černořitné, ale zadečkové přívěsky jsou bílé barvy.

 

Rozšíření: Vážka černořitná je poměrně běžná téměř po celé Evropě a ve velké části Asie.

 

V ČR obývá zejména nížiny a je nejhojnějším druhem rodu Orthetrum u nás.

 

Biologie a ekologie: S vážkou černořitnou se u nás setkáme především u větších stojatých vodních ploch od června do začátku září. Je to druh poměrně tolerantní ke znečištění vody a vyskytuje se tudíž i u intenzivně obhospodařovaných rybníků. Samci si hájí svůj úsek břehu a jsou rychlí letci. Často usedají na obnažené části břehu či na nízkou vegetaci. Při páření můžeme vidět pár kromě letu ve vzduchu také usedat na holou zem. Samice vajíčka odhazuje během nízkého letu u hladiny ťukáním zadečku o vodní hladinu. Larvy žijí na dně v organickém materiálu a vyvíjejí se 2-3 roky.

 

 

 

 

Literatura:

 

Dijkstra KDB & Lewington R (2006): Field Guide to the Dragonflies of Britain and Europe. British Wildlife Publishing Ltd. 320 pp.

 

Dolný A., Bárta D., Waldhauser M., Holuša O., Hanel L. & kol. (2007): Vážky České republiky: Ekologie, ochrana a rozšíření. ČSOP Vlašim. 678 pp. 

 

Waldhauser M & Černý M (2014): Vážky ČR: Příručka pro určování našich druhů a jejich larev. ČSOP Vlašim. 184 pp.