Leptorchestes berolinensis - skákavka mravencovitá

10. 10. 2009 vytvořil Ondřej Machač

Leptorchestes berolinensis (C. L. Koch, 1846) - skákavka mravencovitá

Syn.: Attus myrmecinnus Rossi, 1846 ; Salticus formicaeformis Lucas, 1849

Čeleď: Salticidae - skákavkovití

Status: VU

 

Popis: Bizardní, mravence napodobující skákavka. Velikost těla 6-8 mm (hlh. 2,5-2,8 mm). Zbarvení hlavohrudi je matně černé, přední část hlavohrudi je vyvýšený, zadní oči jsou až téměř v polovině hlavohrudi, oční čtyřúhelník je vzadu širší než vpředu. Zadeček je oválný a lesklý, přední část zadečku je hnědočervená oddělená od černé zadní části tenkou bílou linkou. Samci mají zadeček v místě bílé linky mírně zaškrcený. Nohy jsou žlutavé s tmavými skvrnami. Je to naše největší mravencovitá skákavka.

 

Možná záměna: S ostatními "mravencovitými" skákavkami, u nás 4 další druhy. Skákavka mravenčí (Myrmarachne formicaria) má výrazně zvýšenou přední část hlavohrudi nad zbytkem těla, samci mají dlouhé ploché chelicery. Rod Synageles (3 druhy) má oční čtyřúhelník  stejně široký vzadu i vpředu. Druhy rodu Synageles jsou výrazně menší a štíhlejší. Pro přesné určení, porovnání kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Palearkt - Evropa a Asie (střední Asie).

 

V ČR vzácný druh, u nás jen v nížinách. Na Moravě Břeclavsko, Podyjí, Moravský kras. V Čechách v  okolí Prahy, Křivoklátsko a České středohoří.

 

Biologie a ekologie: Skákavka mravencovitá obývá teplé a výslunné biotopy, jako jsou lesostepi, rozvolněné doubravy, osluněné okraje lesů apod. Vyskytují se na místech s hojným výskytem mravenců. Na Břeclavsku se s ní setkáme na soliterních dubech spolu s dalšími vzácnými druhy pavouků jako jsou mikárie pospolná (Micaria sociabilis) a  skákavka dubová (Afraflacilla epiblemoides). Vzhledem i chováním napodobuje mravence (mimetické chování), mravenci se však neživí, chrání se tak před ostatními predátory. Za slunečného počasí tyto skákavky hbitě pobíhají po vegetaci nebo po kůře stromů a krátkými skoky loví kořist.

 

leptorchestes_berolinensis1 leptorchestes_berolinensis2 leptorchestes_berolinensis3

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.