Gladiolus palustris Gaudin – mečík bahenní
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Status: EN, §K, ČK, WORLD-I, EU
Popis: Bylina s vejcovitou hlízou obalenou síťovitě spojenými vlákny. Lodyha přímá, olistěná. Lodyžní listy po 2–4, k vrcholu lodyhy zmenšující se; nejdolnější lodyžní list špičatý. Na bázi rostliny drobné, rezavě hnědé listy. Květenstvím je vícestranný, řídký hrozen složený ze 3–6 květů. Vzdálenost mezi květy je přibližně stejná jako je velikost květů samotných. Okvětí lysé, v různých odstínech růžové, na dolních cípech s bílo-nachovou kresbou. Plodem jsou zaoblené tobolky. Semena plochá, hnědočerná.
Možná záměna: Vzácný, ale mnohem častější mečík střechovitý (Gladiolus imbricatus) má nejdolnější lodyžní list tupě zakončený, hrozen je bohatší a výrazně jednostranný s květy navzájem se překrývajícími. V místech sympatrického výskytu se oba druhy mohou křížit za vzniku Gladiolus ×sulistrovicus. Tito kříženci na našem území nebyli doposud zaznamenáni.
Rozšíření: Evropský převážně kontinentální druh, rozšířený v Pobaltí, středním Německu, Porýní, v Alsasku, vzácně ve Švýcarsku, Itálii a dále na východ přes Rakousko, Maďarsko až po Rumunsko a SZ Ukrajinu.
V České republice se historicky vyskytoval především v Polabí, v Bilíchovském údolí ve Džbánu, též v Bílých Karpatech, v okolí Valašského Meziříčí a Svitav. V dnešní době jsou známy pouhé 3 lokality, z nichž 1 se nachází ve středních Čechách a 2 na jižní Moravě. Na Slovensku se vyskytuje v nevalném počtu v NPR Abrod (CHKO Záhorie).
Ekologie: Druh rostoucí na vlhkých až slatinných loukách, často v prosvětlených lesích, na půdách mírně humózních, čerstvě vlhkých. Od nížin do poměrně vysokých nadmořských výšek kolem 1200 m n. m. U nás je součástí vegetace střídavě vlhkých bezkolencových luk sv. Molinion caeruleae.
Vytrvalá bylina, geofyt, fenologické optimum kvetení na přelomu června a července.
Význam: Na celém evropském kontinentu neobyčejně vzácný druh, v ČR na severní hranici areálu, vzhledem k jeho vyhynutí v Polsku. Dekorativní rostlina, někdy též okrasně pěstovaná.
Ochrana a ohrožení: Druh silně ohrožený přímou destrukcí stanovišť (těžba slatin, odvodňování lokalit) i destrukcí nepřímou (hnojení). Populace jsou většinou málo početné, potenciální vyrýpávání hlíz by mělo neblahý dopad. Mečík bahenní je zákonem chráněný, vedený jako kriticky ohrožený, zařazený do programu NATURA 2000 pro Českou republiku. Jeho lokality jsou územně chráněny, naše nejbohatší populace se nachází v NPP Slatinná louka u Velenky, dále roste v NPR Čertoryje. Mečík bahenní vyžaduje specifický management v podobě každoročního sečení lokalit, část semen je ukládána do genové banky, plánuje se záchranná kultivace v kultuře či případné obnovení některých historických polabských lokalit.
Literatura:
Chrtek J. jun. (2010): Gladiolus L. In.: Štěpánková J. (ed.), Květena České republiky 8, Academia, Praha, 562–565.
Szczpaniak M., Kamiński R. et al. (2016): Natural hybridization between Gladiolus palustris and G. imbricatus inferred from morphological, molecular and reproductive evidence. – Preslia, 88: 137–161.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!