Ectobius sylvestris - rusec lesní

31. 12. 2019 vytvořil Ondřej Machač

Ectobius sylvestris (Poda, 1761) – rusec lesní

Čeleď: Ectobiidae – ruscovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 9–11 mm. Druh švába s dobře patrným pohlavním dimorfizmem. Samci mají dobře vyvinutá křídla (makropterní), která přesahující zadeček, samice mají křídla jen zkrácená do poloviny zadečku.  Hlava je tmavá se světlejší páskou mezi očima. Hrudní štít (pronotum) je u obou pohlaví světle hnědý s tmavou zvonovitou skvrnou. Křídla jsou šedohnědá s drobnými skvrnkami. Nohy jsou žlutohnědé.

 

Možná záměna: Záměna samců je možná s dalšími našimi druhy rodu Ectobius (v ČR 3 druhy). Samci ostatních druhů mají obvykle menší a zaoblenou skvrnu na hrudním štítě, rusec lesní ji má velkou, tmavou a zvonovitou. Spolehlivá determinace je podle žlázové jamky na zadečku, která je u tohoto druhu bez hrbolu a chlupů. Samice má tmavou skvrnu na štítě, čímž se liší od hojnějšího rusce laponského (E. lapponicus), jehož samice mají skvrnu rezavou.

 

Rozšíření: Tento druh je široce rozšířen téměř po celé Evropě, Střední Asii a Severní Americe.

 

V ČR hojný druh po celém území, od nížin do hor. Nejvíce v nižších a středních polohách. Je méně hojný než rusec laponský.

 

Biologie a ekologie: Rusec lesní žije mezi vegetací a v listovém opadu ve světlých lesích (s oblibou v borech a v borůvčí) a na jejich okrajích, na lesostepích, vřesovištích a ve skalních městech. Upřednostňuje zachovalejší biotopy. Dospělci se vyskytují od dubna do října. Aktivní je zejména v noci, kdy často vylézá na vegetaci a kmeny stromů. Ootéku, ve které bývá okolo 15 vajíček, ukládá samice do listové hrabanky. Živí se zejména rostlinnou potravou.

 

 

Literatura:

 

Kočárek P., Holuša J., Vidlička L. (2005): Blattaria, Mantodea, Orthoptera & Dermaptera České a Slovenské Republiky. Kabourek, Zlín.

 

Vidlička Ľ. (2012): Fauna Slovenska I. – Šváby a modlivky. Veda Bratislava.