Cyclophora punctaria - očkovec dubový

31. 3. 2017 vytvořil Ondřej Machač

Cyclophora punctaria (Linnaeus, 1758) – očkovec dubový

Čeleď: Geometridae – píďalkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Rozpětí křídel 22–31 mm, délka těla okolo 15 mm. Zbarvení těla je světle žlutohnědé s tmavými tečkami. Přední křídla pleťově hnědá poprášená tmavými tečkami s šedočerveným příčným proužkem, někdy s rozpitou červenavou skvrnou. Vnější okraj předního křídla je pod špičkou mírně vyklenutý. Zadní křídla většinou světlejší se světlehnědým proužkem. Housenka je klasická „píďalka“ většinou zelená nebo hnědá se světlejšími skvrnami na bocích.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími očkovci rodu Cyclophora, od nichž ho odlišíme podle nepřítomnosti středového očka na křídlech a prohnutým okrajem křídla.

 

Rozšíření: Palearktický druh – Evropa (mimo sever Skandinávie a Středomoří), Kavkaz až sever Íránu.

 

V ČR hojný druh, zvláště v nižších a středních polohách.

 

Biologie a ekologie: Tento druh obývá různé typy listnatých a smíšených lesů, parky, křovinné lemy a aleje. Aktivní je zejména v noci, přes den odpočívá obvykle na listech stromů a keřů. Často přilétá na světlo. Létá od března do června, druhá generace pak od července do konce srpna. Housenky od června do října. U nás se živí zejména dubem letním (Quercus robur) a dubem zimním (Q. petraea). Přezimuje kukla v listovém opadu.

 

 

Literatura:


Macek J., Procházka J. & Traxler L. (2012): Motýli a housenky střední Evropy Noční motýli III. - píďalkovití, Academia Praha.