Eucarabus ullrichii - střevlík Ullrichův

5. 3. 2009 vytvořil Filip Trnka

Eucarabus ullrichii Germar, 1824 - střevlík Ullrichův

Syn.: Carabus ulrichii Germar, 1824; Carabus planitiae Csiki, 1929; Carabus ulrichii Germar, 1824

Čeleď: Carabidae - střevlíkovití

Status: běžný druh, Eucarabus ulrichii fastuosus NT

 

Popis: Velikost 20-34 mm, zbarvení je světle mosazně-měděné až do zelena nebo červena. Vzácně zbarven celý do zelena, modra nebo fialova. Ze spodní strany černý. Oči vystupující z hlavy, štít zakončen viditelnými laloky. Krovky oválné s vystouplými řetízkovitými útvary a vrásami.

 

Možná záměna: Velice podobnými druhy jsou střevlík měděný (Tachypus cancellatus) a střevlík zrnitý (Carabus granulatus). Carabus granulatus se liší na první pohled velikostí dorůstá 16-30 mm a narozdíl od Eucarabus ullrichii Tachypus cancellatus jelikož nepůsobí tak robustně. Tachypus cancellatus má vždy červený první článek tykadel (u našich forem), rovněž bývá větší až 17-32 mm. Na barvu se moc spoléhat nedá, ale Eucarabus ullrichii je narozdíl od Carabus granulatus většinou zbarven světlě mosazně mědě, zatímco Carabus granulatus je laděn spíše matněji. Dále se dají rozpoznat dle tvaru štítu. Ke správnému určení je vhodné mít klíč k určování.

 

Rozšíření: Především střední a jihovýchodní Evropa. Od Neměcka přes Rakousko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko až do Ukrajiny.

 

V ČR v nížinách a pahorkatinách není úplně bežný, ale stále je hojným druhem.

 

Biologie a ekologie: Imaga již od konce března do června na biotopech jako jsou okraje lesů, pastviny, pole, lomy. Přes den často pod kameny nebo pod kmeny. Je nočním dravcem živícím se převážně larvami hmyzu a různými bezobratlými, běžně také žížalami. Někdy ho můžeme spatřit lovit i v horkých letních dnech. Larvy též dravé, kuklí se v pozdním létě a dospělec se líhne již na podzim a přezimuje.

 

Ohrožení a ochrana: Vzácnější poddruh je u nás na okraji areálu.

 

Taxonomická poznámka: U nás ve dvou poddruzích, nominátní Eucarabus ullrichii ullrichii a Eucarabus ulrichii fastuosus. Eucarabus ulrichii fastuosus je u nás poměrně vzácný poddruh, zasahující k nám ze západní a jižní Evropy do západních Čech.

 

carabus_ullrichii1 eucarabus_ullrichii2 eucarabus_ullrichii3