Arctia caja - přástevník medvědí

20. 7. 2022 vytvořil Ondřej Machač

Arctia caja (Linnaeus, 1758) – přástevník medvědí

Čeleď: Arctiidae – přástevníkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Rozpětí křídel 52–74 mm, délka těla okolo 35 mm. Tělo je zavalité. Hlava je hnědá, tykadla jsou bílá, u samice jednoduše vláknitá, u samců krátce hřebenitá. Hruď je hnědá, ochlupená s červeným límcem chloupků v přední části. Zadeček je červený až oranžový s řadou tmavších skvrn. Přední křídla jsou hnědá s bílou mramorovanou kresbou. Zadní křídla jsou oranžová s modrými skvrnami s černou linkou. Housenka je černá až tmavě hnědá s dlouhými hnědými, někdy i světlými chlupy, v přední část a spodní strana je světle hnědá, bradavky jsou bílé.

 

Možná záměna: V ČR nezaměnitelný druh, z přástevníků rodu Arctia se u nás vyskytuje ještě přástevník špenátový (A. villica), který má však jinou kresbu a žlutá zadní křídla.

 

Rozšíření: Holarktický druh, rozšířen v mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky.

 

V ČR poměrně běžný druh, i když v posledních letech je, zdá se, vzácnější než v minulosti. Roztroušeně po celé ČR, zejména ve středních polohách.

 

Biologie a ekologie: Přástevník medvědí se vyskytuje na různých nelesních biotopech, jako jsou různé typy luk, okraje lesů, paseky, okraje cest, vřesoviště, průseky, někdy také v zahradách a parcích. Imaga létají od července do konce srpna. Létají v noci, zvláště kolem půlnoci. Ve dne obvykle sedí ve stínu na bylinné vegetaci, kde jsou díky kresbě křídel dobře maskovaní. Při vyrušení roztahuje zadní křídla a vystavuje červený límec chloupků s kapičkami krvomízy, která je stejně jako u jiných přástevníků jedovatá. Za letu vydává zvukové signály, které matou echolokaci netopýrů. Housenky jsou polyfágní a živí se různými nízkými bylinami a keříky jako jsou např. smetánky (Taraxacum), širokolisté starčky (Senecio), jahodníky (Fragaria), ale i borůvkou (Vaccinium myrtillus) nebo maliník (Rubus idaeus). Housenky najdeme od července do června, mladé housenky přezimují a na jaře se kuklí se v řídkém zámotku mezi stařinou.

 

 

Literatura:

 

Macek J., Dvořák J., Traxler L. & Červenka V. (2007): Motýli a housenky střední Evropy Noční motýli I., Academia Praha.