Zodarion italicum (Canestrini, 1868) – mravčík italský
Čeleď: Zodariidae – mravčíkovití
Status: vzácný druh
Popis: Délka těla 1,6–4,3 mm (hlavohruď 1–2 mm). Hlavohruď je rezavohnědá s tmavší přední částí. Zadeček je purpurově hnědý, na spodní straně světlý. Nohy jsou dlouhé, žlutohnědé, někdy s tmavšími stehny. Vzhledem připomíná mravence, kterými se živí.
Možná záměna: Záměna je možná s dalšími mravčíky rodu Zodarion (v ČR 4 druhy). Mravčík obecný (Z. germanicum) je tmavěji zbarven, mravčík skalní (Z. rubidum) je zase obvykle světlejší s jednobarevnou hlavohrudí. Mravčík ohridský (Z. ohridense), byl zjištěn pouze na jedné lokalitě na Kolínsku, kde byl patrně zavlečen.
Rozšíření: Západní a střední Evropa, do střední Evropy byl zřejmě zavlečen, avšak výskyty na přírodních biotopech v ČR mohou značit původní výskyt.
V ČR vzácný druh znám jen z několika lokalit v okolí Prahy a středních Čech. V Česku byl zjištěn teprve nedávno, až v roce 2000. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Mravčík italský obývá různé suché xerotermní biotopy, jako jsou skalní stepi, lesostepi a osluněné okraje doubrav, jinde v Evropě také v okolí lidských sídel, na vinicích apod. Žije na zemi pod kameny, kde si buduje typické pavučinové komůrky s drobných kamínků. Aktivní je ve dne. Živí se mravenci, zejména rodu Lasius, které hbitě chytá kousnutím do nohy. S dospělci se setkáme od dubna do konce října, nejvíce v červnu.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Pekár S., Král J., Malten A. & Komposch C. (2005): Comparison of natural histories and karyotypes of two closely related ant-eating spiders, Zodarion hamatum and Z. italicum (Araneae, Zodariidae). Journal of Natural History 39: 1583–1596.
Řezáč M. (2002): Sitticus distinguendus and Zodarion italicum, two spider species recently found in Bohemia, Czech Republic (Araneae: Salticidae, Zodariidae). Acta Univ. Carolinae – Biologica 45 [2001]: 295–298.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!