Xysticus erraticus (Blackwall, 1834) – běžník pocestný
Čeleď: Thomisidae – běžníkovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 6–8 mm (hlavohruď 2,5–4,5 mm). Hlavohruď je u samic žlutohnědá se dvěma úzkými tmavými proužky a tmavou linou na okraji, u samců je hlavohruď až hnědočervená. Zadeček je u samic a mláďat světle hnědý s nevýraznou světlou kresbou s tmavším okrajem a se dvěma tmavými tečkami. Samci mají zadeček hnědý se světlou kontrastní kresbou. Nohy u samic žlutohnědé, u samce s tmavšími stehny a koleny prvních dvou párů.
Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy rodu Xysticus, zejména s běžníkem dvoupruhý (X. bifasciatus), který je robustnější a na nohách má nevýrazný světlý proužek. Podobný je také běžník mokřadní (X. ulmi), ten však žije především na mokřadních biotopech. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.
Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy, na Kavkaze a v Turecku.
V ČR nehojný druh, avšak roztroušeně po celém území, zejména v teplejších oblastech. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Běžník pocestný obývá různé typy světlých listnatých lesů a jejich okraje, nejčastěji ho najdeme v doubravách, dubohabřinách na lesních světlinách. Také na lesostepích, křovinatých stráních, v suchých trávnících a okrajích cest. Žije na zemi a mezi bylinnou vegetací na osluněných místech, někdy také na vegetaci. S dospělci se setkáme nejčastěji od konce dubna do srpna.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!