Volucella zonaria - pestřenka sršňová

12. 2. 2025 vytvořil Ondřej Machač

Volucella zonaria (Poda, 1761) – pestřenka sršňová

Čeleď: Syrphidae – pestřenkovití

Status: NT

 

Popis: Jedna z našich největších pestřenek o délce těla 16–22 mm. Tělo je robustní, mírně zploštělé. Hlava je světle žlutá, oči hnědé, tykadla krátká s pýřitými štětinami. Štít je široký, červenohnědý. Štítek hnědý až žlutohnědý. Zadeček je vejčitý a silně klenutý, zbarven oranžově s dvěma tmavšími proužky. Vzhledem připomíná sršeň obecnou (Vespa crabro). Nohy jsou žlutavé. Křídla jsou široká průsvitná, lehce zažloutlá.

 

Možná záměna: Záměna je možná na první pohled s některými dalšími pestřenkami s „vosím“ zbarvením. Od ostatních našich druhů se odlišuje, velikostí, zbarvením a mohutností těla.

 

Rozšíření: Palearktický druh, rozšířena v mírném pásu Evropy (včetně Britských ostrovů) a Asie. 

 

V ČR nehojný druh, ale roztroušeně po celém území.

 

Biologie a ekologie: Pestřenka sršňová obývá různé světlé lesy, háje, paseky, břehové porosty, ale i parky a zahrady. Za slunečného počasí sedí často na květech (zejména bílých) podél lesních cest, ale i na loukách a pasekách. Dospělci se vyskytují od června do září. Samice proniká do hnízd vos a sršní a klade v nich vajíčka. Larvy žijí v hnízdech v dutinách stromů, ale i v zemních hnízdech. Živí se mrtvými a příležitostně i živými larvami a vajíčky a organickými zbytky v hnízdě. Kuklí se v zemi nedaleko hnízda, kde kukla přezimuje a líhne se na konci jara.

 

 

Literatura:

 

Ball S.G. & Morris R. K. A. (2000): Provisional atlas of British hoverflies (Diptera, Syrphidae). Monks Wood, UK: Biological Record Centre.

 

Van Veen M. P. (2004): Hoverflies of Northwest Europe - Identification keys to the Syrphidae. KNNV Publishing.

 

Zahradník J. (1987): Blanokřídlí. Artia Praha.