Steatoda bipunctata - snovačka pokoutní

22. 1. 2014 vytvořil Ondřej Machač

Steatoda bipunctata (Linnaeus, 1758) – snovačka pokoutní

Čeleď: Theridiidae – snovačkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 4–7 mm (hlavohruď 1,8–2,5 mm). Hlavohruď obvykle tmavě hnědá. Zadeček široce oválný, mírně zploštělý. Zbarvení zadečku je hnědé (v různých odstínech) se světlou tenkou páskou a okrajovým proužkem v přední části. Proužek na zadečku někdy chybí. Nohy jsou hnědé až hnědočervené.

 

Možná záměna: Záměna je možná snad jen se snovačkou kaštanovou (Steatoda castanea) a s mladými jedinci snovačky domácí (Steatoda grossa). S. kaštanová má výraznější proužek a zadeček spíše tečkovaný. Charakteristické jsou znaky na kopulačních orgánech.

 

Rozšíření: Holearktický druh – Evropa, Asie a Severní Amerika.

 

V ČR hojný druh po celém území. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Snovačka pokoutní je jedním z představitelů našich synantropních druhů snovaček. Setkáme se s ní v budovách, ve sklepích, stájích, parcích nebo zahradách. Ve volné přírodě např. v dutinách stromů nebo na skalách. Staví si řídké neuspořádané sítě, obvykle na zdech u stropu nebo na tmavých místech. V blízkosti sítě samice zavěšuje své kulovitý kokon s narůžovělými vajíčky. V poslední době bývá z větších měst vytlačována šířící se snovačkou domácí (S. grossa) a snovačkou půdní (S. triangulosa).  

 

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.