Spondylis buprestoides - tesařík borový

13. 9. 2010 vytvořil Filip Trnka

Spondylis buprestoides - tesařík borový

Syn.: Attelabus buprestoides Linnaeus, 1758; Cerambyx maxillosus DeGeer, 1775 nec Drury, 1773; Clytus buprestoides Laicharting, 1784; Pseudoclerus magnus Voet, 1804-1806; Spondylis sinensis Nonfried, 1892 Tenebrio buprestoides Schrank, 1781

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost těla je 12-22 mm. Základní zbarvení je černé se slabým leskem. Tělo je valcovité, ze spodní strany krátce chloupkované. Poměrně mohutná kusadla, které jsou velikostí a tvarem poměrně proměnlivé.

 

Možná záměna: Laik by mohl tesaříka borového (Spondylis buprestoides) zaměnit s roháčkem kozlíkem (Dorcus parallelipipedus), ovšem při pečlivějším prozkoumání je snadno odlišitelný.

 

Rozšíření: Celá Evropa, Kavkaz, Malá Asie, Sibiř až po Mongolsko, Japonsko a Čínu.

 

V ČR hojný druh zejména v nižších polohách, vystupuje do výšky cca 800 m n.m.

 

Biologie a ekologie: Dospělci se vyskytují od května do srpna s maximem v červnu. Imaga vyhledávají živnou rostlinu, kterou jsou borovice (Pinus spp.), uváděný je též modřín opadavý (Larix decidua), smrk ztepilý (Picea abies) a jedle bělokorá (Abies alba). Brouci za slunných dnů pobíhají po čersvě pokácených kmenech borovic, ovšem největší aktivitu můžeme pozorovat za soumraku a v noci. Přilétá na světlo. Samičky kladou vajíčka především do spodních částí odumřelých stromů, často to jsou pařezy a kořenové náběhy. Vývoj larev trvá nejméně dva rok, zimuje larva, která se prokousává velmi hluboko do dřeva.