Sicus ferrugineus - očnatka červenohnědá

16. 1. 2023 vytvořil Ondřej Machač

Sicus ferrugineus (Linnaeus, 1761) – očnatka červenohnědá

Čeleď: Conopidae – očnatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 6–10 mm. Hlava je velká s širokým žlutým čelem. Oči jsou hnědé, na okraji hlavy. Sosák je poměrně dlouhý, v klidu je složený. Tykadla jsou krátká, žlutohnědá až rezavá s odstávající štětinou. Štít je hnědočervený až rezavý, silně klenutý. Kyvadélka jsou hnědá. Zadeček je protáhlý, červenohnědý, v zadní části ohnutý pod tělo. Nohy jsou hnědožluté. Křídla jsou průhledná, u kořene mírně zažloutlá.

 

Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími očnatkami rodu Sicus (v ČR 5 druhů). Spolehlivé určení je podle kombinace morfologických znaků. Ostatní naše druhy jsou však daleko vzácnější.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířena v mírném pásu Evropy a Střední Asie.

 

V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území, od nížin do podhůří. Patří mezi anše nejběžnější očnatky.

 

Biologie a ekologie: Očnatka červenohnědá se vyskytuje na osluněných lučních biotopech, pasekách, mezích, lesních světlinách a okrajích lesů, podél cest apod. Dospělci se vyskytují od konce května do září. Aktivní je zejména za slunečných dnů, létají hbitě, ale nejsou příliš plaché. Často na různých květech, kde se živí nektarem, např. na chrastavci (Knautia), miříkovitých (Apiaceae) apod. Larvy jsou endoparazité larev čmeláků (Bombus), v čmeláčích hnízdech se také kuklí a přezimují.

 

 

Literatura:

 

Chvála M. 1961: Czechoslovak species of the subfamily Conopinae (Diptera: Conopidae). Acta Universitatis Carolinae – Biologica,1961: 103-145.

 

Javorek V. (1967): Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu. SPN Praha.