Rhynocoris iracundus - zákeřnice červená

25. 7. 2016 vytvořil Stanislav Rada

Rhynocoris iracundus (Poda, 1761) – zákeřnice červená

Čeleď: Reduviidae – zákeřnicovití

Status: běžný druh

 

Popis: Poměrně velká ploštice o délce těla 14–17 mm. Základní zbarvení těla je červené s černými skvrnami, přičemž hlava, tykadla, část hrudi a membrána polokrovek jsou černé. Celé tělo je drobně ochlupené. Ze značně protáhlé hlavy vybíhá mohutný bodavý sosák. Štít se skládá z menší přední části a větší zadní části, ze které vybíhají dva drobné laloky. Na hřbetě jsou složena křídla, bočně zpod nich vyčnívá červenočerně zbarvené konexivum.

 

Možná záměna: Příbuzná zákeřnice tmavá (Rhynocoris annulatus) se liší zejména zbarvením. Její tělo je převážně černé s červenými znaky. Zákeřnice domácí (Reduvius personatus) je celá černá. V jižní Evropě (včetně jihu Slovenska) se dále vyskytuje několik podobných, červenočerně zbarvených druhů rodu Rhynocoris.

 

Rozšíření: Areál druhu sahá přes Středomoří, střední a východní Evropu, dále na východ přes střední Asii a Sibiř až po Čínu. Severozápadní hranice areálu probíhá Německem – přes jižní Porýní, sever Hesenska a Saska-Anhaltska a Meklenbursko.

 

V nížinách až pahorkatinách Česka místy hojný druh. Vyskytuje se ale většinou v malých počtech.

 

Biologie a ekologie: Zákeřnice červená žije na výhřevných bezlesých stanovištích, nejčastěji na stepích na lesostepích. Pohybuje se mezi stébly trávy, na listech a na květech. Dospělci se vyskytují od května do srpna, nejhojněji v červnu a červenci. Nymfy žijí na povrchu země, ukrývají se pod kameny, v drnech a podobně. Přezimujícím stadiem je nymfa. Všechny zákeřnice jsou dravé, kořist probodávají mohutným sosákem a poté vysávají. Loví různý hmyz, někdy i větší než jsou samy. Bodnutí zákeřnice červené je bolestivé i pro člověka.

 

 

 

Literatura:

 

Kment P. (2007): Ploštice – In: Hudec K. [et al.], Příroda České republiky: průvodce faunou. Academia, Praha.

 

Wachmann E., Melber A., Deckert J. (2006): Wanzen. Band 1: Dipsocomorpha, Nepomorpha, Gerromorpha, Leptopodomorpha, Cimicomorpha (Teil 1). Goecke & Evers, Keltern.