Rhaphigaster nebulosa - kněžice mlhovitá

17. 10. 2015 vytvořil Stanislav Rada

Rhaphigaster nebulosa (Poda, 1761) – kněžice mlhovitá 

Čeleď: Pentatomidae – kněžicovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velká kněžice o délce těla 13,5–16 mm. Zbarvení svrchní strany těla je šedohnědé, se světlou podkladovou barvou a drobnými černými skvrnami – proto působí „mlhovitým“ dojmem. Spodní strana těla je krémová s černými skvrnami. Zadeček je lemován černobíle pruhovaným konexivem. Tykadla jsou rovněž černobíle pruhovaná. Na spodní straně těla se nachází krémově zbarvený trn, vybíhající ze zadečku směrem k předním kyčlím.

 

Možná záměna: Podobná je invazní kněžice mramorovaná (Halyomorpha halys), která rovněž s oblibou sedá na budovy. Kněžice mlhovitá se liší mohutným trnem na spodní straně těla a mírně odlišným tvarem hlavy a štítu.

 

Rozšíření: Těžiště areálu leží ve Středozemí a na východ zasahuje do střední Asie. Severní hranice areálu v Evropě prochází Německem a Polskem. Od 80. let se v Evropě šíří na sever.

 

Kněžice mlhovitá je z území ČR dokladována již z 19. století. Během 60. a 80. let 20. století šlo o velmi vzácný druh. Od 90. let probíhá šíření druhu a nyní je v ČR běžná v teplejších oblastech a ve městech. Početnost se mění rok od roku a je silně závislá na chodu teplot – např. pokud přijde tuhá zima, mnoho jedinců nezvládne přezimovat a početnost se sníží.

 

Biologie a ekologie: Saje nejčastěji na ovocných keřích a stromech, ale i na jiných dřevinách nebo bylinách. Příležitostně přijímá také živočišnou potravu (hmyz) nebo ptačí trus. K páření a posléze ke kladení vajíček dochází na jaře. Dospělci přežívají do května, případně do června. Dospělci další generace se objevují od přelomu srpna a září. Dospělci přezimují pod kůrou nebo v opadu, ale velmi často se uchylují také do budov, kde se na podzim vyskytují i ve velkých počtech. Dobrý letec.

 

 

 

Literatura:

 

Kment P. (2007): Ploštice – In: Hudec K. [et al.], Příroda České republiky: průvodce faunou. Academia, Praha.

 

Stehlík J.L. (1986): Results of the investigations on Hemiptera in Moravia made by the Moravian Museum (Pentatomoidea V.). Acta Musei Moraviae, Scientiae Naturales (Brno) 71: 147–178.

 

Wachmann E., Melber A., Deckert J. (2008): Wanzen. Band 4: Pentatomomorpha II: Pentatomoidea: Cydnidae, Thyreocoridae, Plataspidae, Acanthosomatidae, Scutelleridae, Pentatomidae. Goecke & Evers, Keltern.