Primula veris - prvosenka jarní

16. 2. 2009 vytvořil Michal Hroneš

Primula veris L. - prvosenka jarní  

Syn.: Primula officinalis (L.) Hill  

Čeleď: Primulaceae - prvosenkovité

Status: běžný druh (C4, C3)

 

Popis: Vytrvalá rostlina s přízemní růžicí listů a uzlovitým oddenkem, dorůstající se až 20 cm. Listy jsou vejčité až protáhle vejčité, na vrcholu tupé, na bázi zúžené, na okrajích podvinuté, jemně vroubkované až celokrajné, na svrchní straně pýřité, na spodní straně plstnaté nebo chlupaté. Řapík je křídlatý, na okrajích vroubkovaný. Chlupatý stvol nese jednostranný, převislý okolík květů. Kalich je trubkovitý až zvonkovitý, světle zelený nebo bledě žlutý, nafouklý, nápadně odstávající od koruny. Kališní cípy jsou trojúhelníkovité, zašpičatělé, zhruba do 1/3 délky kalicha. Květy jsou vonné, tmavě žluté, korunní trubka je na konci miskovitě rozevřená, při ústí korunní trubky bývají často oranžové skvrnky. Plodem je vejcovitá tobolka.

 

Možná záměna: Podobná prvosenka vyšší (Primula elatior) se liší svými ekologickými nároky, má kalich přitisklý ke koruně, květy sírově žluté a více otevřené.

 

Rozšíření: Evropa, kromě nejjižnějších částí Mediteránu a severní Skandinávie. Na východ roste přibližně po Ural. Vyskytuje se také na Kavkaze.

 

Hojnější druh, především v některých částech termofytika a mezofytika, v oreofytiku chybí. Roste od nížin do podhůří, zhruba do 800 m n. m. 

 

Ekologie: Prvosenka jarní roste v sušších listnatých lesích (dubohabřiny, šípákové doubravy, vzácněji květnaté bučiny a suťové lesy), na jejich lemech či na teplomilných trávnících. Většinou na vápenatých, mírně suchých, eutrofních půdách.

 

Hemikryptofyt, kvetoucí v dubnu a květnu.

 

Význam: Rostliny obsahují saponiny, které se užívají při onemocněních horních cest dýchacích.

 

Taxonomická poznámka: V rámci druhu prvosenka jarní bývají některými autory rozlišovány dva poddruhy, jejichž taxonomická hodnota na úrovni poddruhu je však sporná. Prvosenka jarní pravá (Primula veris subsp. veris) má čepel ze spodní strany mírně chlupatou až olysalou, na řapík náhle zúženou. Roste především v mezofytiku a je zařazena v kategorii C4. Prvosenka jarní šedavá (Primula veris subsp. canescens (Opiz) Hayek ex Lüdi) má listy ze spodní strany výrazně plstnaté a čepel zužující se na řapík jen velmi mírně. Roste především v moravském termofytiku a je zařazena v kategorii C3.

 

 

Literatura:

 

Kovanda M. (1992): Primula L. – prvosenka. – In: Hejný S., Slavík B., Kirschner J. & Křísa B. (eds), Květena České republiky 3, p. 246–252, Academia, Praha.