Potentilla aurea - mochna zlatá

16. 4. 2010 vytvořil Michal Hroneš

Potentilla aurea L. – mochna zlatá  

Syn.: Potentilla alpina Zimm., Potentilla halleri Ser.  

Čeleď: Rosaceae – růžovité  

Status: NT

 

Popis: Vytrvalé, 10-25 cm vysoké rostliny s postranními poléhavými až vystoupavými, jednoduše přitiskle chlupatými lodyhami a řídkou přízemní růžicí listů. Přízemní listy jsou dlanitě pětičetné, na líci zelené, lysé, na rubu, především podél žilek, přitiskle chlupaté. Jednotlivé lístky jsou protáhle klínovité až vejčitě klínovité, na bázi celokrajné, směrem ke špičce na okraji ostře pilovité. Řapíky jsou dlouhé, s tuhými chlupy. Lodyžní listy jsou trojčetné, krátce řapíkaté. Květy jsou velké, pětičetné, zlatě žluté, na bázi s oranžovými skvrnami. Plodem jsou nažky.

 

Možná záměna: Nejpodobnějším druhem je mochna Crantzova (Potentilla crantzii). Liší se však ekologicky, rozšířením i některými drobnějšími morfologickými znaky (odstálým oděním rubu listů či tupě zubatým okrajem listů).

 

Rozšíření: Vyšší pohoří střední (např. Alpy, Sudety a Karpaty) a jihozápadní Evropy (např. Pyreneje či Massif Central).

 

V ČR mochnu zlatou nalezneme pouze v horách na severu a východě republiky. Roste v Krkonoších, na Kralickém Sněžníku, v Hrubém Jeseníku, v okolí Radhoště v Beskydech a také v Javornících.

 

Ekologie: Druh rostoucí na horských holích a loukách, ve sněhových výležiscích, na travnatých plochách v porostech kleče a v rozvolněných horských smrčinách, obvykle na vlhčích a kyselých půdách. Diagnostický druh smilkových trávníků svazu Nardion.

 

Hemikryptofyt kvetoucí v závislosti na klimatických podmínkách obvykle od konce května do července.

 

Význam: Dekorativní a fytogeograficky zajímavý alpínský prvek naší květeny na severní hranici svého rozšíření.

 

 

 

Literatura:

Soják J. (1995): Potentilla L. – In.: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 4, Academia, Praha, 283–314.