Podisma pedestris - saranče modronohá

3. 3. 2015 vytvořil Stanislav Rada

Podisma pedestris (Linnaeus, 1758) – saranče modronohá 

Syn.: Acridium apterum De Geer, 1773 – saranče pěší

Čeleď: Acrididae – sarančovití

Status: RE

 

Popis: Samci dorůstají 18–25 mm, samice 24–30 mm. Obě pohlaví mají zkrácená křídla (délka krytek 2–4,5 mm), mohou se však objevovat i makropterní jedinci s dlouhými křídly. Tělo je zbarveno světle hnědě až šedě s černou a žlutou (nebo bílou) kresbou. Stehna zadních nohou jsou vespod načervenalá a holeně světlomodré. Samci bývají pestřejší než samice.

 

Možná záměna: Saranče horská (Miramella alpina) má podobný tvar těla, ale na první pohled se liší jasně zeleným zbarvením. V Alpách je možná záměna s druhem Melanoplus frigidus.

 

Rozšíření: Areál se rozpíná téměř přes celou Evropu – od Španělska a Balkánu až na sever do Laponska. Dále pokračuje východním směrem na Sibiř. Saranče modronohá je poměrně souvisle rozšířena v Alpách a Karpatech, dále pak existují četné lokality roztroušené po Evropě.

 

V ČR byly známy 2 lokality druhu, ale obě zanikly – Boskovice (do 40. let 20. století) a Ostružná (do 60. let). V současnosti se v ČR nevyskytuje.

 

Biologie a ekologie: Horský druh saranče, vyskytující se na lavinových svazích, štěrkových suťovištích, suchých i vlhčích trávnících nebo lesních světlinách.

Vajíčka jsou kladena do země na místa bez vegetace. Nymfy se líhnou na jaře a procházejí pěti instary. Dospělci jsou v přírodě k vidění od června do podzimu (někdy až do listopadu). Živí se různými bylinami a travinami. Saranče modronohá nestriduluje (necvrčí).

 

Ohrožení a ochrana: Pro ČR vyhynulý druh. Nález přehlížené izolované lokality na našem území však nelze zcela vyloučit.

 

 

 

Literatura:

 

Kočárek P., Holuša J., Vlk R., Marhoul P. (2013): Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky. Academia, Praha.