Carabus irregularis - střevlík nepravidelný

13. 3. 2009 vytvořil Filip Trnka

Platycarabus irregularis Fabricius, 1792 - střevlík nepravidelný  

Syn.: Carabus irregularis Fabricius, 1792  

Čeleď: Carabidae - střevlíkovití

Status: O, VU (Platycarabus irregularis montandoni), NT (Platycarabus irregularis irregularis)

 

Popis: Velikost 16-30 mm, zbarvení je leskle hnědé. Velká hlava, oči málo vystupující. První tykadlový článek často zbarven do červena. Štít a krovky na okrajích s měděným nebo až bronzovým leskem, výrazné jamky na krovkách se stejným odleskem jako okraj štítu a krovek. Vzácně se zeleným leskem nebo celkově zeleným zbarvením. Končetiny rozdílně zbarvené, mohou být černé a nebo červené až červenohnědé.

 

Možná záměna: Prakticky se nedá s jiným střevlíkem vyskytujícím se v ČR splést. Jediným možným kandidátem je střevlík Fabriciův (Platycarabus fabricii), který je u nás považován za vyhynulého a jeho výskyt je s velkým otazníkem, byl uváděn z Beskyd. Platycarabus fabricii je vysokohorský druh Alp a Karpat, který obývá interkalární a alpínskou zónu a tak byl nejspíše zaměňován s podobně zbarvenými formami Platycarabus irregularis. Platycarabus fabricii je zbarven do zeleno-modra a jamky na krovkách nejčastěji zelené.

 

Rozšíření: Obývá střední Evropu, hlavně v podhorských a horských oblastech. Od Francie přes střední Evropu, severní Balkán až po Ukrajinu.

 

V ČR je vzácným druhem je rozšířen převážně v podhorských nebo chladných inverzních oblastech.

 

Biologie a ekologie: Imaga od dubna do srpna, ale dají se najít také v zimě, jelikož zimuje v trouchnivějícím dřevě. Střevlík obývající podhorské oblasti, vzácněji vystupuje i do vysokých hor. Nejčastěji ho najdeme v okolí potoků, přes den pod kameny a kůrou, za setmění loví nejrůznější bezobratlé. Samičky kladou vajíčka do trouchnivějícího dřeva nejčastěji buku lesního (Fagus sylvatica) nebo jiných listnáčů. Larva se živí dravě, převážně jinými larvami hmyzu. Brouci často zimují hromadně již od konce srpna.

 

Ohrožení a ochrana: Za posledních několik desítek let vymizel z mnoha lokalit kvůli melioracím a způsobu obhospodařování v lesích. Je významným indikátorem původních lesních společenstev. Největším ohrožením pro střevlíka nepravidelného je kácení původních lesů a vysazování smrkových monokultur. Je potřeba chránit stanoviště na kterých se vyskytuje, případně brát ohled na managment lokality.

 

Taxonomická poznámka: U nás ve dvou poddruzích, nominátní Platycarabus irregularis irregularis, který se vyskytuje v Čechách a na Moravě (Jeseníky, Oderské vrchy, Moravskoslezské Beskydy). Vzácnější Platycarabus irregularis montandoni zasahuje z Karpat a vyskytuje se pouze v Beskydech (Mionší). Platycarabus irregularis montandoni se odlišuje tím že má holeně a stehna červená až červeno-hnědá a je drobnější.

 

 carabus_irregularis5 carabus_irregularis2 carabus_irregularis3 carabus_irregularis4  carabus_irregularis1 biotop

 

Literatura:

 

Hůrka K. (1996): Carabidae of the Czech and Slovak Republics. Illustrated key. Carabidae České a Slovenské republiky. Nakladatelství Kabourek, Zlín.