Phalangium opilio Linnaeus, 1758 – sekáč rohatý
Čeleď: Phalangiidae – sekáčovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 8–10 mm. Tělo je vejčité, světle hnědé barvy s tmavým nápadným, širokým sedlovitým pruhem, který je obvykle dvakrát zaškrcen. Dvě oči jsou umístěny na očním hrbolku. Druhý článek chelicer je u samců nápadného růžkovitého tvaru, odtud český názem "rohatý". Samice tento výrůstek nemají (viz foto). Nohy jsou tenké, dlouhé, většinou tmavé s trny, ale vyskytují se i jedinci se světlýma nohama.
Možná záměna: Samci tohoto sekáče jsou u nás nezaměnitelní, samici lze zaměnit s jinými druhy čeledi, zejména se sekáčem pestrým (Mitopus morio), ten má menší oční hrbolek, téměř hladký a kontrastnější zbarvení. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.
Rozšíření: Holearktický druh, rozšířen v mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky.
V ČR hojný druh, téměř po celém území, od nížin do hor. Patří mezi naše nejběžnější sekáče. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Sekáč rohatý obývá různé biotopy, zejména nelesní, jako jsou louky, křoviny, okraje světlých lesů, často i zahrady, parky a okolí lidských obydlí. Žije na bylinné vegetaci, ale také na keřích, kmenech a zdech domů. Jeho potravou jsou drobní členovci, ale také různé živočišné zbytky. Páření probíhá v letních měsících, poté samička klade vajíčka do půdy, hrabanky. Nejvíce dospělců se vyskytuje od srpna do října.
Literatura:
Šilhavý V. (1954): Sekáči – Opilionidea. Fauna ČSR, sv. 7, 272 pp.
Šilhavý V. (1971): Řád sekáči – Opilionidea. In: Daniel M. & Černý V. (eds), Klíč zvířeny ČSSR IV. ČSAV, Praha, pp. 33–50.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!