Phalangium opilio - sekáč rohatý

5. 2. 2009 vytvořil Ondřej Machač

Phalangium opilio (Linnaeus, 1758) - sekáč rohatý

Řád: Opiliones - sekáči

Status: běžný druh

 

 

Popis: Poměrně velký sekáč, délka těla 8-10 mm. Oválné tělo je hnědavé barvy s nápadným, širokým pruhem uprostřed těla a je dvakrát zaškrcený . Dvě oči jsou umístěny na očním hrbolku. Druhý článek chelicer je u samců nápadného růžkovitého tvaru, odtud český názem "rohatý". Samice tento výrůstek nemají (viz foto). Nohy jsou tenké, dlouhé, většinou tmavé s trny, ale vyskytují se i jedinci se světlýma nohama.

 

Možná záměna: Samci tohoto sekáče jsou nezaměnitelní, samici si můžeme splést s ostatními sekáči (determinace není snadná, podobně jako u pavouků se sekáči určují podle pohlavních orgánů), zejména se sekáčem pestrým (Mitopus morio), ten má menší oční hrbolek, téměř bez výrůstků a kontrastnější zbarvení.

 

Rozšíření: Holearktický druh (Evropa, Asie, Severní Amerika).

 

V ČR hojný druh, téměř po celém území.

 

Biologie a ekologie: Sekáč rohatý obývá různé biotopy, zejména louky, křoviska, okraje lesů, ale i zahrady a občas také v domech. Spatříme ho na bylinné vegetaci, ale také na keřích a zdech domů. Jeho potravou jsou různé organické zbytky, mrtvolky, dokáže ulovit i drobný hmyz. Páření probíhá v letních měsících, poté samička klade vajíčka do půdy, hrabanky.

 

 

phalangium_opilio1 phalangium_opilio2  

 

Literatura:

 

Šilhavý V. (1954):Sekáči – Opilionidea. Fauna ČSR, sv. 7, 272 pp.

 

Šilhavý V. (1971): Řád sekáči – Opilionidea. In: Daniel M. & Černý V. (eds), Klíč zvířeny ČSSR IV. ČSAV, Praha, pp. 33–50.