Oxythyrea funesta (Poda, 1761) - zlatohlávek tmavý
Čeleď: Scarabaeidae - vrubounovití
Status: O
Popis: Poměrně drobný zlatohlávek o velikosti 8-12 mm, zbarvení je černě lesklé. Na štítu, krovkách, zadečku a na spodu těla najdeme bíle skvrny. Zbarvení je variabilní a vyskytují se i jedinci bez skvrn. Celé tělo je řídce ochlupeno, brouci jsou často lysý jelikož si chloupky časem odřou. Krovky se znatelnými rýhami.
Možná záměna: Z našich druhů by se dal zaměnit snad pouze se zlatohlávkem huňatým (Tropinota hirta). Liší se poměrně snadno, hlavně tím že Tropinota hirta je opravdu "huňatá" po okrajích těla.
Rozšíření: Ve střední a jižní Evropě až do severní Afriky a na východ po Kavkaz.
V ČR běžný druh po většině území, od nížin do hor.
Biologie a ekologie: Dospělci od dubna do konce léta na slunných stanovištích, stepního charakteru. Je považován ze teplomilný prvek v naší fauně a typický příklad heliofilního a florikolního brouka kterého nejčastěji spatříte na květech rostlin. Larvy se živí odumřelými rostlinnými zbytky.
Ohrožení a ochrana: Historicky se vyskytoval vzácně na jižní Moravě, v 80 letech byl prohlášen za vymřelého. Od 90 let se začal znovu objevovat a později se dá říci že expandoval, jelikož se dnes jedná o jeden z nejběžnějších druhů zlatohlávkovitých na našem území. Typický příklad druhu, který upozorňuje na zastaralost vyhlášky 395/1992 Sb. a její novely, vyhlášky 175/2006 Sb., jelikož je dnes již běžným druhem naší fauny.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!