Onthophagus vitulus - lejnožrout

24. 7. 2009 vytvořil Filip Trnka

Onthophagus vitulus (Fabricius, 1776) - lejnožrout

Čeleď: Scarabaeidae - vrubounovití

Status: EN

 

Popis: Velikost 9-12 mm, matně černě zbarvený. Hlava a štít na okraji černě obrveny. Štít zrnitě tečkován, v předu štítu čtyři hrbolky. Na hlavě jsou dvě lišty, u samců na zadní liště najdeme dva růžky, samice růžky nemají. Krovky jemně rýhované.

 

Možná záměna: S podobným druhem lejnožrouta (Onthophagus semicornis), který má i podobné ekologické nároky. Jednoduše se dají rozlišit podle velikosti jelikož Onthophagus semicornis dorůstá pouze 5,5-6 mm.

 

Rozšíření: Jihovýchodní Evropa, přes Rusko směrem Irán, Kazachstán, Turkmenistán, Uzmekistán až do severní Číny.

 

V ČR patří lokálně k hojným druhům, vyskytuje se především v Českém středohoří, v okolí Prahy, Mladé Boleslavy, Kolína, Mohelna, Brna, Kobylí a Čejče. Prakticky kopíruje populace syslů v ČR.

 

Biologie a ekologie: S dospělci se setkáme již od dubna až do září, především v blízkosti nor sysla obecného (Spermophilus citellus), ale uváděn též u krtka obecného (Talpa europaea). Žije přímo v hnízdech těchto savců, ti je s exkrementy vyhrabávají z nor a právě tato se dají nejčastěji nalézt dospělí jedinci. Larvy se vyvíjejí v trusu výše jmenovaných savců.

 

Ohrožení a ochrana: S úbytkem sysla obecného úbýval i tento zajímavý lejnožrout, dnes jsou jeho populace vázány převážně na syslí kolonie a jelikož je sysel považován za jednoho z nejohroženějších savců, budoucnost toho brouka by nemusela být úplně růžová.

 

onthophagus_vitulus1 onthophagus_vitulus2 onthophagus_vitulus3
onthophagus_vitulus4 onthophagus_vitulus5 onthophagus_vitulus6