Nymphoides peltata - plavín štítnatý

22. 9. 2024 vytvořil Václav Dvořák

Nymphoides peltata (S. G. Gmel.) Kuntze – plavín štítnatý

Syn.: Limnathemum peltatum S. G. Gmel.; Menyanthes nymphoides L.; M. natans Lam.; Villarsia nymphoides (L.) Vent.; Schweyckerta nymphoides (L.) C. C. Gmel.; Waldschmidia nymphoides (L.) F. H. Wigg.

Čeleď: Menyanthaceae – vachtovité

Status: EN, §K, ČK

 

Popis: Lysá, vodní bylina s jednoduchými listy plovoucími na hladině. Lodyhy oblé, ponořené, nachově naběhlé nebo skvrnité. Listy střídavé, dlouze řapíkaté, s čepelí kožovitou, srdčitě okrouhlou, tupě zakončenou. Květy po 2–5 ve svazečcích v úzlabí listenů, nálevkovité, postupně vykvétající na stopkách s aerenchymatickým pletivem. Koruny pětičetné, s brvitými cípy, zlatožluté. Plodem jsou vejcovité, zašpičatělé tobolky. Semena plochá, na okraji paprsčitě brvitá.

 

Možná záměna: Jediný zástupce rodu na našem území. V rámci čeledi se na našem území vyskytuje ještě mokřadní vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), která má trojčetné listy a bíle zbarvené květy.

 

Rozšíření: Druh s rozsáhlejším areálem, který zahrnuje temperátní pás Eurasie od Pyrenejského poloostrova po Dálný východ. Přirozeně se vyskytuje rovněž na Středním východě a v severní části Afriky. Za synantropní jsou považovány výskyty ve Skandinávii, v Irsku a rovněž v Severní a Střední Americe, jižní Africe, v Austrálii a na Novém Zélandu.

 

Obecně je obtížné stanovit přirozený výskyt druhu v rámci Česka, vzhledem ke skutečnosti, že se plavín s oblibou pěstuje. Nicméně za přirozený je považován výskyt v jz. a jižních Čechách a ve východní části Polabí; historicky snad ještě doklady z tůní jižně Prahy v povodí Vltavy. Na Moravě a ve Slezsku se za původní považují lokality v poříčí Odry na Ostravsku, lokality v Podyjí, historicky střední část povodí Moravy na Olomoucku a dolní část téže řeky na Uherskohradišťsku. Lokality nepřesahují 550 m n. m.

 

Ekologie: Světlomilný druh vázaný na stojaté a pomalu tekoucí vody rybníků, tůní, řek a starých říčních ramen. Preferuje vody prohřívané, mělčí, bohaté na živiny, s bahnitým dnem. Semena nesmí vyschnout, klíčí zpravidla následující jaro v obnaženém bahně nebo v mělkém sloupci vody. Plavín je součástí vegetace mohutných vodních vzplývavých rostlin sv. Nymphaeion albae a vegetace okřehkovitých rostlin sv. Lemnion minoris.

 

Vytrvalá klonální bylina s fenologickým optimem kvetení od července do září.

 

Ochrana a ohrožení: Plavín štítnatý je zvláště chráněný druh v kategorii kriticky ohrožený. V Červeném seznamu je veden jako druh ohrožený (EN). Z řady lokalit v průběhu 20. století vymizel vinou intenzivních rybích obsádek, regulací vodotečí, meliorací i v důsledku přímého sběru rostlin do kultury. Negativní vliv na rostliny mají také splachy herbicidů z polí a sukcesní změny vedoucí k rychhlému zazemňování nebo zarůstání tůní rákosem.

 

 

 

Literatura:

 

Cheek M. D. (2018): First confirmed record of Nymphoides peltata (S.G.Gmel.) Kuntze (Menyanthaceae) naturalised in southern Africa. – Bothalia – African Biodiversity and Conservation, 48(1): DOI: 10.4102/abc.v48i1.2258.

 

Slavík B. (2000): Nymphoides Séguier In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 6, Academia, Praha, 112–114.