Nepa cinerea - splešťule blátivá

27. 9. 2016 vytvořil Stanislav Rada

Nepa cinerea Linnaeus, 1758 – splešťule blátivá

Syn.: Nepa rubra Linnaeus, 1758

Čeleď: Nepidae – splešťulovití

Status: běžný druh

 

Popis: Tělo je silně zploštělé, 16,5–23 mm dlouhé. Přední pár nohou je přizpůsoben k uchvácení kořisti (tzv. loupeživé neboli raptorické končetiny). Mezi báze předních nohou je vnořena drobná hlava, opatřená bodavě-sacím ústním ústrojím. Tykadla jsou velmi krátká a tenká. Na zadečku pod polokrovkami jsou složena křídla. Z konce zadečku vybíhá dlouhá dýchací trubička. Zbarvení těla je uniformě hnědé, břišní strana je žlutohnědá. Svrchní strana zadečku pod křídly je oranžovočervená.

 

Možná záměna: Nezaměnitelný druh. Příbuzná jehlanka válcovitá (Ranatra linearis) má zcela jiný tvar těla.

 

Rozšíření: Druh rozšířený v celé Evropě včetně Středomoří, dále pak na východ až do Číny a povodí Amuru.

 

V ČR hojná ve stojatých a pomalu tekoucích vodách.

 

Biologie a ekologie: Splešťule blátivá obývá nejrůznější vodní plochy a pomalu tekoucí toky. Upřednostňuje mělké mezotrofní až eutrofní vody bohaté na vegetaci, ale výskyt se neomezuje jen na ně. S oblibou se částečně zahrabává do bahnitého sedimentu na dně nebo se pohybuje mezi vodní vegetací. Na kořist nehybně číhá, uchvacuje ji rychlým výpadem a poté vysává. Loví různé vodní bezobratlé nebo pulce, vzácně i rybí potěr. Dýchací trubičku na konci zadečku používá k nabírání vzduchu podobně jako šnorchl. Při tom jí pomáhá hydrostatický orgán, kterým vnímá hloubku vody. Dokáže létat a osidlovat tak nová stanoviště. Letová aktivita je soustředěna zejména na květen, červen a září. Mnoho jedinců má ale redukované létací svaly a nejsou tedy schopní letu. K páření dochází někdy už na podzim, většinou ale na jaře; kladení vajíček pak probíhá od dubna. Samice kladou vajíčka pod vodou do živých, případně odumřelých rostlin. Malé nymfy se líhnou po přibližně 1 měsíci, prodělávají 5 svlékání a většina jich dospívá v srpnu. Přezimují dospělci, občas odrostlé nymfy. Některé samice přežívají i 2 zimy.

 

Taxonomická poznámka: Carl Linné ve svém díle Systema Naturae v roce 1758 rozlišoval dva druhy splešťulí – Nepa cinerea a Nepa rubra. Později se ukázalo, že jedná o jeden druh.

 

 

 

Literatura:

 

Kment P. (2007): Ploštice – In: Hudec K. [et al.], Příroda České republiky: průvodce faunou. Academia, Praha.

 

Reichholf-Riehm H. (1997): Hmyz a pavoukovci. Ikar, Praha.

 

Wachmann E., Melber A., Deckert J. (2006): Wanzen. Band 1: Dipsocoromorpha, Nepomorpha, Gerromorpha, Leptopodomorpha, Cimicomorpha. Goecke & Evers, Keltern.