Nemophora degeerella - adéla pestrá

13. 4. 2019 vytvořil Ondřej Machač

Nemophora degeerella (De Geer, 1776) – adéla pestrá

Čeleď: Adelidae – adélovití

Status: běžný druh

 

Popis: Drobný motýlek s nápadně dlouhými tykadly. Délka těla 8–10 mm, rozpětí křídel 17–23 mm. Tělo je pokryté žlutohnědými chloupky. Tykadla jsou velmi dlouhá, tmavá, poslední zhruba třetina je bílá. Samice mají tykadla kratší než samci. Přední křídla jsou tmavá s oranžovou až hnědooranžovou kresbou a žlutým tmavě obroubeným proužkem, zadní křídla šedavá. Housenka je světle žlutohnědá s tmavší hlavou a hrudními články.

 

Možná záměna: Od ostatních našich adél ji odlišíme pestrou kresbou se žlutým proužkem na křídlech. Nedávno byla od tohoto druhu odlišena a popsána adéla Nemophora scopolli, která však zatím na našem území nebyla zjištěna, vyskytuje se ale např. na Slovensku a její výskyt v ČR je možný.

 

Rozšíření: Evropský druh – severní, střední a západní Evropa (na východ až po Krym).

 

V ČR hojný druh po celém území, zejména v nižších polohách.

 

Biologie a ekologie: Adéla pestrá obývá světlé listnaté lesy, křoviny a břehové porosty. Létá ve dne, někdy i za soumraku. Často odpočívá na listech křovin a bylin. Létají od května do srpna. Housenky se živí nejprve květy a plody pryskyřníkovitých rostlin (Ranunculaceae), zejména sasanek (Anemone sp.), později slézají na zem, kde si vytváří z listů ochranný mobilní vak a nějaký čas se živí opadem, poté se ve vaku zakuklí. Housenky od léta do jara (přezimují v opadu).

 

 

Literatura:

 

Laštůvka A., Laštůvka Z., Liška J. & Šumpich J. (2018): Drobní motýli I. - Motýli a housenky střední Evropy V. Academia, Praha.