Anemone nemorosa - sasanka hajní

10. 6. 2008 vytvořil Michal Hroneš

Anemone nemorosa L. - sasanka hajní  

Syn.: Anemonoides nemorosa (L.) Holub

Čeleď: Ranunculaceae - pryskyřníkovité  

Status: běžný druh

 

Popis: Drobná, asi 8-25 cm vysoká rostlina, s většinou lysým a přímým stonkem. Oddenek fialově naběhlý. Přízemní list je obvykle jen jeden, s dlanitě členěnou, tří- až pětičetnou, čepelí. Jednotlivé úkrojky jsou několikadílné, s krátkým řapíkem a vroubkovaným okrajem. V horní části stonku se nachází nejčastěji tříčetný přeslen listenů. Květní stopka je téměř vždy pouze jedna, vzácně lze nalézt rostliny s více květy. Květy jsou bílé nebo zřídka narůžovělé, 2-4 cm velké, s 5-10 okvětními plátky. Květ je vně lysý. Prašníky výrazně žluté, kontrastující s bílými květy. Plodem je nažka.

 

Možná záměna: Za květu nezaměnitelný druh, ve sterilním stavu jsou listy podobné sasance pryskyřníkovité (Anemone ranunculoides).

 

Rozšíření: Je rozšířena téměř v celé Evropě. Roste od Španělska a severní Itálie přes Velkou Británii, Irsko a střední Evropu, až po Skandinávii. Na východ zasahuje po Bělorusko a Ukrajinu.

 

Roste hojně po celém území republiky, v polohách do výšek okolo 1000 metrů nad mořem. V montáním a supramontáním stupni se vykytuje pouze roztroušeně nebo místy chybí.

 

Ekologie: Tvoří jarní aspekt v listnatých a smíšených lesích. Roste také na pasekách a okrajích jehličnatých lesů, v příkopech, na vlhkých loukách, v parcích a sadech. Většinou na vlhčích, humózních půdách.

 

Geofyt. Kvete od začátku března do května.

 

 

anemone_nemorosa4