Anemone nemorosa - sasanka hajní

10. 6. 2008 vytvořil Michal Hroneš

Anemone nemorosa L.  sasanka hajní  

Syn.: Anemonoides nemorosa (L.) Holub

Čeleď: Ranunculaceae  pryskyřníkovité  

Status: běžný druh

 

Popis: Drobná, asi 825 cm vysoká rostlina, s většinou lysým a přímým stonkem. Oddenek fialově naběhlý. Přízemní list je obvykle jen jeden, s dlanitě členěnou, tří- až pětičetnou, čepelí. Jednotlivé úkrojky jsou několikadílné, s krátkým řapíkem a vroubkovaným okrajem. V horní části stonku se nachází nejčastěji tříčetný přeslen listenů. Květní stopka je téměř vždy pouze jedna, vzácně lze nalézt rostliny s více květy. Květy jsou bílé nebo zřídka narůžovělé, 24 cm velké, s 510 okvětními plátky. Květ je vně lysý. Prašníky výrazně žluté, kontrastující s bílými květy. Plodem je nažka.

 

Možná záměna: Za květu nezaměnitelný druh, ve sterilním stavu jsou listy podobné sasance pryskyřníkovité (Anemone ranunculoides).

 

Rozšíření: Je rozšířena téměř v celé Evropě. Roste od Španělska a severní Itálie přes Velkou Británii, Irsko a střední Evropu, až po Skandinávii. Na východ zasahuje po Bělorusko a Ukrajinu.

 

Roste hojně po celém území republiky, v polohách do výšek okolo 1000 metrů nad mořem. V montáním a supramontáním stupni se vykytuje pouze roztroušeně nebo místy chybí.

 

Ekologie: Tvoří jarní aspekt v listnatých a smíšených lesích. Roste také na pasekách a okrajích jehličnatých lesů, v příkopech, na vlhkých loukách, v parcích a sadech. Většinou na vlhčích, humózních půdách.

 

Geofyt. Kvete od začátku března do května.

 

 

    anemone_nemorosa4

 

Literatura:

 

Skalický V. (1988): Anemonoides Mill. – sasanka. – In: Hejný S., Slavík B., Chrtek J., Tomšovic P. & Kovanda M. (eds), Květena České socialistické republiky 1, p. 410–412, Academia, Praha.