Morimus funereus - kozlíček

5. 8. 2009 vytvořil Filip Trnka

Morimus funereus Mulsant, 1863

Syn.: Morimus asper funereus (Mulsant) Müller, 1949-1953; Morinus asper funereus (Mulsant) Sama, 1991; Morinus funereus (Mulsant) Tozlu, Rejzek & Özbek, 2003)

Čeleď: Cerambycidae  tesaříkovití

Status: nepůvodní druh

 

Popis: Velikost 2038 mm, tělo oválné a robustní. Zbarvení šedé, na krovkách se čtyřmi velkými sametově černými skvrnami. Tykadla silná, přesahující polovinu krovek. Štít se dvěma výrustky po stranách. Krovky v ramenou nejširší, směrem k zadečku se zužují.

 

Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se ve Francii, Španělsku, Itálii, na Balkáně. Nejblíže vzácně na jižním Slovensku při hranicích s Maďarskem, v severním Maďarsku se s ním setkáme již běžně.

 

V ČR se jedná o zavlečený a velmi vzácný druh, jelikož se většina jedinců nalezla na dovezených metrech dřeva. Nalezen u Prahy, Prostějova, Brna a Kralupech. Většina jedinců převážně nalezena na dovezeném dřevě, ale někteří jedinci i ve volné přirodě.

 

Biologie a ekologie: Ve své domovině dospělci od dubna až do pozdního září. Polyfágní druh žijící v listnatých lesích s převahou buku (Fagus), dubu (Quercus) a jilmu (Ulmus). Někdy také na topolech (Populus), kaštanovníku (Castanea) a dokonce i na  jedli (Abies). Larvy žijí ve dřevě živných rostlin, vývoj je víceletý. Imaga přes den často na skládkách dřeva, kde jsou schovaní pod dřevem. Spíše noční a soumrační druh.

 

 

Literatura:

 

Heyrovský L. & Sláma M. (1992): Tesaříkovití (Coleoptera: Cerambycidae). 2. doplněné vydání. Fauna ČSSR 5., Kabourek, Zlín.

 

Sláma M.E.F. (1998): Tesaříkovití (Cerambycidae) České republiky a Slovenské republiky (Brouci – Coleoptera). Milan Sláma, Krhanice.