Moma alpium - šípověnka dubová

26. 10. 2023 vytvořil Ondřej Machač

Moma alpium (Osbeck, 1778) – šípověnka dubová

Čeleď: Noctuidae – můrovití

Status: běžný druh

 

Popis: Rozpětí křídel 32–38 mm, délka těla okolo 20 mm. Hlava a hruď je zelenohnědá, tmavě skvrnitá, tykadla jsou nitkovitá. Zadeček je hnědědošedý. Nohy jsou žlutohnědé. Přední křídla jsou běloželenošedá s tmavou skvrnitou kresbou, která připomíná vzor lišejníků na kůře stromů. Zadní křídla jsou světle hnědá, bez kresby. Housenka je černá se světlými proužky a několika řadsami světlých a oranžových chloupků a oranžových chloupků okolo bradaviček.

 

Možná záměna: Záměna je na první pohled možná s některými dalšími můrami s podobnou kresbou na křídlech, jako je pestroskvrnka zelenavá (Griposia aprilina) nebo mechovnice zední (Cryphia muralis).

 

Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen téměř v celé Evropě a v mírném pásu Asie až po Japonsko.

 

V ČR hojný druh, v nížinách a středních polohách.

 

Biologie a ekologie: Šípověnka dubová obývá různé typy listnatých a smíšených lesů, ale i parky, zahrady a aleje. Imaga létají od konce května do srpna. Létají v noci, občas přiletí také na světlo. Ve dne nejčastěji sedí na kůře stromů a zvláště mezi stromovými lišejníky je dokonale maskovaná. Housenky jsou polyfágní, živí se různými listnatými dřevinami, zvláště duby (Querus), jeřáby (Sorbus) a břízy (Betula). Housenky najdeme od června do září na větvých stromů a keřů. Kuklí se mezi listy v pevném zámotku.

 

 

Literatura:

 

Macek J., Dvořák J., Traxler L. & Červenka V. (2007): Motýli a housenky střední Evropy Noční motýli II - Můrovití., Academia Praha.