Meta menardi - meta temnostní

29. 9. 2008 vytvořil Ondřej Machač

Meta menardi (Latreille, 1804) – meta temnostní

Čeleď: Tetragnathidae – čelistnatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velký pavouk, velikost samic až 15 mm (hlavohruď 5,5–6 mm). Hlavohruď je tmavě hnědá s černou kresbou. Oči ve dvou řadách po čtyřech. Zadeček je oválný, lesklý, většinou světle zbarvený s tmavými skvrnami a kresbou. Někdy se můžeme setkat i s jedinci, kteří mají zadeček tmavý a téměř bez kresby. Nohy dlouhé (zvláště první dva páry), tmavě hnědé s tmavými proužky. Mláďata bývají světleji zbarveny než dospělci.

 

Možná záměna: Už svými ekologickými nároky, téměř nezaměnitelný druh. Záměna je možná s metou jeskynní (Metellina merianae), která žije na podobných místech, je však menší a jinak zbarvená. S tímto druhem lze zaměnit zejména mláďata.

 

Rozšíření: Palearktický druh (Evropa a Asie).

 

V ČR roztroušeně po celém území, na vhodných místech hojná.

 

Biologie a ekologie:: Meta temnostní obývá tmavá a vlhká místa  - jeskyně, skály, štoly, sklepy, ale i tmavé opuštěné budovy, studny apod. Jeden z mála našich pavouků, se kterým se setkáme v našich jeskyních (zejména u vchodů). Na těchto místech se s ním můžeme setkat i ve velkém množství. Tito pavouci si staví řídké kolové sítě podobné sítím křižáků (do kterých donedávna patřili). Do těchto sítí loví hmyz, který vyhledává podobná stanoviště, zejména můry a různé dvoukřídlé. K páření dochází v létě, poté samice vytvoří až tři kokony. Tyto velké, bílé, hruškovité kokony jsou zavěšeny ze stropu (viz foto) a často upoutají naši pozornost. Kokon má okolo 2 cm a může v něm být až 400 vajíček. Samice kokony hlídá až do vylíhnutí mláďat. S těmito pavouky se můžeme setkat po celý rok.

 

  

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.