Holocnemus pluchei - třesavka jižní

3. 2. 2018 vytvořil Ondřej Machač

Holocnemus pluchei (Scopoli, 1763) – třesavka jižní

Čeleď: Pholcidae – třesavkovití

Status: nepůvodní druh

 

Popis: Délka těla 5–7,5 mm (hlh. 2–2,3 mm). Hlavohruď je světle šedohnědá až žlutavá s tmavým středním proužkem, uprostřed mírně promáčklá. Sternum (hrudní destička) je tmavé. Poslední článek makadel samice je zduřelý a připomíná tak nedospělého samce. Zadeček je oválně protáhlý, šedavý až šedohnědý na hřbetní straně s tmavou laločnatou skvrnou se světlým okrajem. Boky zadečku jsou bělavě kropenaté. Nohy jsou světle hnědé s tmavšími klouby a světlými prstenci.

 

Možná záměna: Záměna je možná s třesavkou velkou (Phlocus phalangoides), ta však nemá tak výraznou a kontrastní kresbu na zadečku, má světlé sternum a na hlavohrudi má tmavou kulovitou skvrnu.

 

Rozšíření: Středomořský druh – nyní se šíří Evropou, severní Afrika.

 

V ČR zatím vzácně, dosud nalezena např. v Praze, Brně a Prostějově. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Ve své domovině (na jihu Evropy) se vyskytuje na skalách, v kamenitých biotopech a v jeskyních. Ve střední Evropě výhradně ve vytápěných budovách a sklenících ve městech. Šíří se převážně transportem zboží. Žije podobně jako třesavka velká, nejčastěji u stropu nebo na tmavých místech, kde si dělá velké řídké sítě. S dospělci se setkáme v budovách celoročně.

 

 

Literatura:


Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.