Hahnia nava - příčnatka stepní

11. 9. 2017 vytvořil Ondřej Machač

Hahnia nava (Blackwall, 1841) – příčnatka stepní

Čeleď: Hahniidae – příčnatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 1,5–2 mm (hlh. 0.5–0,7 mm). Hlavohruď je tmavě hnědá až černá, lesklá. Zadeček šedý až černý, bez kresby. Snovací bradavky stejně jako u většiny zástupců čeledi v příčce vedle sebe. Nohy jsou žlutohnědé s tmavým kroužkováním. Samci a samice se zbarvením neliší.

 

Možná záměna: Záměna je možná zejména s naší druhou tmavou příčnatkou hřebínkovou (Hahnia ononidum), spolehlivě ji odlišíme podle kopulačních orgánů. Od ostatních našich druhů ji odlišíme podle tmavého zbarvení.

 

Rozšíření: Palearktický druh – téměř celá Evropa a Střední Asie a Sibiř.

 

V ČR hojný druh, v nižších polohách a teplejších oblastech. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Příčnatka stepní obývá, jako jedna z mála evropských příčnatek, nelesní biotopy. Najdeme ji na stepích, vřesovištích, písčinách, suchých loukách, pastvinách, mezích, ale také na úhorech a polích. V přímořských oblastech se často vyskytuje také na pobřeží. Žije na zemi, pod kameny a ve stařině, kde si tvoří řídké horizontální síťky, často v prohlubních půdy nebo pod kameny. Nejčastěji ji najdeme na místech se sporou vegetací. S dospělci se setkáme po celý rok, nejvíce však od května do října.

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.