Furcula bicuspis - hranostajník březový

10. 4. 2021 vytvořil Ondřej Machač

Furcula bicuspis (Borkhausen, 1790) – hranostajník březový

Čeleď: Notodontidae – hřbetozubcovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 18–20 mm, rozpětí křídel 34–36 mm. Hlava je černobílá. Tykadla jsou krátce hřebenitá. Hruď a zadeček je černý s bílou přední částí hrudi a koncem zadečku. Přední křídla jsou bílá s tmavým pruhem, který je v horní části zúžený, mezi pruhem a tmavou skvrnou na okraji křídla jsou tři klikaté linky, tmavé skvrny jsou nepravidelně lemovány žlutavými šupinkami. Zadní křídla jsou bílá s tečkovaným lemem a tmavší skvrnou ve spodní části. Nohy jsou černobílé, bíle ochlupené s tmavými chodidly. Rozdíly mezi samcem a samicí nejsou nápadné. Housenka je světle zelená, okolo 25 mm dlouhá s červenohnědou, světle lemovanou sedlovitou skvrnou na hřbetě a vystouplým hrbolem na druhém hrudním článku. Na konci zadečku má housenka dva dlouhé vidlicovité výběžky, které při podráždění nastavuje rušiteli.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími hranostajníky rodu Furcula (v ČR 3 druhy). Od nich se liší zejména kontrastnější kresbou a tmavou skvrnou na zadním křídle.

 

Rozšíření: Evropský druh, rozšířen v mírném pásu Evropy až po Ural.

 

V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území, od nížin do podhůří.

 

Biologie a ekologie: Hranostajník březový obývá světlé listnaté lesy a jejich okraje, paseky, průseky, křoviny, břehové porosty, okraje lesních cest apod. Létá v noci od konce dubna do srpna, občas přilétají na světlo. Přes den nejčastěji odpočívá na kůře bříz, kde je, díky svému zbarvení, dokonale maskován. Housenky od června do září, zejména na bříze bělokoré (Betula pendula), méně často také na olších (Alnus) a jiných dřevinách. Mladé housenky často sedí na lícní straně listu, starší housenky obvykle odpočívají na řapíku. Koncem léta se kuklí v pevném zámotku na kmenech živného stromu nebo na silnějších větvích, motýli se líhnou až na jaře.

 

 

Literatura:

 

Macek J., Dvořák J., Traxler L. & Červenka V. (2007): Motýli a housenky střední Evropy Noční motýli I., Academia Praha.