Ero cambridgei - ostník Cambridgeův

2. 9. 2022 vytvořil Ondřej Machač

Ero cambridgei Kulczyński, 1911 – ostník Cambridgeův

Čeleď: Mimetidae – ostníkovití 

Status: běžný druh

 

Popis: Náš nejmenší ostník, o délce těla 2–3,2 mm (hlavohruď 1,2–2 mm). Hlavohruď je světle hnědožlutá s tmavou variabilní kresbou a okrajem. Chelicery jsou tmavé, na bázi srostlé. Zadeček je oválně kulovitý, tmavě hnědý, někdy až téměř černý s párem drobných tmavých hrbolků a světlou pestrou kresbou. Nohy jsou žlutohnědé s tmavým kroužkováním. Přední dva páry noh jsou prodloužené s řadou dlouhých ostnů na spodní straně holeně a metatarsech.

 

Možná záměna: Záměna je možná s ostatními našimi ostníky rodu Ero (v ČR 4 druhy). Velmi podobný je ostník pavoukožravý (E. furcata), kterého lze spolehlivě odlišit jen podle kopulačních orgánů. Ostník pavoukožravý je obvykle větší než ostník Cambridgeův. Někdy se také vyskytují oba druhy společně.

 

Rozšíření: Palearktický druh – téměř celá Evropa, Střední Asie a Korea a Japonsko, nalezen byl i na Kanárských ostrovech.

 

V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Ostník Cambridgeův žije zejména na různých mokřadních biotopech, najdeme ho v litorálech rybníků, rákosinách, na mokřadních loukách, v podrostu lužních lesů apod. Žije skrytě v listovém opadu, mezi stařinou a v husté vegetaci. Nestaví si sítě a je specializován na lov síťových pavouků, které přepadává v jejich sítích. Aktivní je zejména v noci. Kulovité kokony síťovitě opředené rezavými vlákny, které jsou zavěšeny na dlouhém tuhém vlákně, se podobají kokonům ostníka pavoukožravého, bývají však menší a tmavší. S dospělci se setkáme nejvíce od dubna do října.

 

Pojmenován je podle anglického arachnologa Octaviuse Pickarda-Cambridge (1828–1917).

 

 

Literatura: 

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.

 

Řezáč M. & Kotz M. (2021): Ostníci – piráti mezi pavouky. Živa 3/2021.