Enoplognatha ovata - snovačka oválná

13. 3. 2013 vytvořil Ondřej Machač

Enoplognatha ovata (Clerck, 1757) – snovačka oválná

Čeleď: Theridiidae – snovačkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 4–6 mm (hlavohruď 1,5–2,5 mm). Hlavohruď je oválná, béžová až žlutohnědá s tenkou tmavou linkou po obvodu a ve středu hlavohrudi. Zadeček je oválný až kulovitý, u samic nápadně větší než hlavodruď. Zbarvení zadečku je variabilní od světle žluté s řadou drobných teček po stranách až po žluté zbarvení s dvěma růžovými pruhy. Nohy jsou tenké, béžově až žlutošedě zbarvené.

 

Možná záměna: Záměna je možná s velmi podobným druhem – snovačkou luční (Enoplognatha latimana). Ta má obvykle zbarvení zadečku jednolitě žlutavé. Oba druhy lze však spolehlivě rozlišit pouze podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Palearkt – Evropa a Asie.

 

V ČR hojný druh po celém území. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Snovačka oválná se hojně vyskytuje zvláště na různých nelesních biotopech, najdeme ji na loukách, pastvinách, mýtinách, ale i v zahradách, parcích a na okrajích lesa. Na bylinné vegetaci si staví řídké nepravidelné sítě, do kterých efektivně chytá i kořist větší než je sama snovačka. V letních měsících hlídá samice poblíž sítě poměrně velký šedomodrý kokon. Dospělci se vyskytují od května do září.

 

  

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres,Praha. 

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.