Enallagma cyathigerum - šidélko kroužkované

12. 8. 2016 vytvořil Adam Bednařík

Enallagma cyathigerum (Charpentier, 1840) – šidélko kroužkované 

Čeleď: Coenagrionidae - šidélkovití 

Status: běžný druh

 

Popis: Jedná se o výrazně modré šidélko s délkou těla 29-36 mm. Na boku hrudi najdeme jen jeden výrazný černý pruh. Zbytek hrudi je jednobarevný, a to modrý u samců a zelený či modrý u samic. Na 2. zadečkovém článku samců se nachází typická černá skvrna hřibovitého tvaru spojená stopkou s 3. zadečkovým článkem. Na těle samců převažuje modrá barva s černými skvrnami jen na cca zadní 1/5 zadečkových článků. Na horní straně zadečkových článků samic jsou typické tmavé skvrny ve tvaru rakety či torpéda. 

 

Možná záměna: Při pohledu z dálky je možná záměna s ostatními modrými šidélky z rodu Coenagrion. Při pozorném pohledu na bok hrudi (střední partie hrudi šidélka kroužkovaného je na rozdíl od všech druhů rodu Coenagrion bez černých pruhů) a tvar skvrny na 2. zadečkovém článku je však záměna vyloučená.

 

Rozšíření: Druh je rozšířen v celé Evropě a severní Asii.

 

V ČR patří šidélko kroužkované mezi velmi hojné druhy rozšířené po celém území.

 

Biologie a ekologie: Se šidélkem kroužkovaným se setkáme především u velkých vodních ploch (přehrady, lomy, pískovny), ale vyvíjí se i v pomalu tekoucích vodách. Dospělce můžeme spatřit po celou sezónu od dubna do října. Obvykle poletují nad vegetaci i ve větších vzdálenostech od vodní plochy.  Kladení vajíček probíhá za asistence samce. V teplých letech zvládá vytvořit dvě generace.

 

 

 


Literatura:

 

Dijkstra KDB & Lewington R (2006): Field Guide to the Dragonflies of Britain and Europe. British Wildlife Publishing Ltd. 320 pp.

 

Dolný A, Bárta D, Waldhauser M, Holuša O, Hanel L & kol. (2007): Vážky České republiky: Ekologie, ochrana a rozšíření. ČSOP Vlašim. 678 pp.

 

Dolný A, Harabiš F & Bárta D (2016): Vážky (Insecta: Odonata) České republiky. Academia, Praha. 342 pp.

 

Waldhauser M & Černý M (2014): Vážky ČR: Příručka pro určování našich druhů a jejich larev. ČSOP Vlašim. 184 pp.