Drosera anglica Huds. – rosnatka anglická
Syn.: Drosera kihlmanii Ikonn.; D. macedonica Košanin; Rorella longifolia (L.) All.
Čeleď: Droseraceae – rosnatkovité
Status: EN, §K
Popis: Bylina s listovou růžicí; listy dlouze řapíkaté; řapíky lysé, červenohnědé, čepel čárkovitě obkopinatá, na líci hustě krytá červenými tentakulemi. Květenstvím je obvykle jediný stvol, vysoký do 20 cm, vyrůstající ze středu listové růžice, až 4krát delší než délka listů. Květy bílé, ke stvolu přitisklé. Plodem jsou vejcovité, hnědě zbarvené tobolky. Semena vřetonovitá, sotva 1 mm velká.
Možná záměna: Dle úzkého tvaru listu dobře poznatelný druh. Rosnatce okrouhlolisté (Drosera rotundifolia) rovněž vyrůstá květenství ze středu listové růžice, je však poměrem výrazně delší než velikost listů.
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem zahrnujícím subarktické až temperátní zóny severní polokoule. V Evropě se souvisle vyskytuje od střední po severní část kontinentu, též od Pyrenejí po Alpy, na Balkáně roste ojediněle.
V Česku roste velmi vzácně od středních poloh po hory, v nížinách byl druh nalézán jen v minulosti. Těžiště výskytu se nachází v Třeboňské pánvi a v okrajových pohořích Českého masivu. Na Moravě se druh vyskytoval pouze na Svitavsku a dlouhá desetiletí byl považován za vyhynulý druh, druhotně byl objeven po roce 2000 na Jablunkovsku.
Ekologie: Druh fixovaný na vrchoviště, přechodová rašeliniště a také na slatiniště, jelikož je druhem kalcitolerantní. Preferuje plochy dobře zásobené vodou s nízkou konkurencí okolních rostlin. Je součástí cenných vegetačních formací, např. slatinišť sv. Sphagno warnstorfii-Tomentypnion nitentis nebo rašelinišť a rašelinných luk sv. Caricion canescenti-nigrae.
Vytrvalý hemikryptofyt s fenologickým optimem kvetení od června do srpna.
Ochrana a ohrožení: Rosnatka anglická je zvláště chráněná jako kriticky ohrožený druh. V Červeném seznamu patří mezi druhy ohrožené (EN). Obé je dáno nejenom přirozenou vzácností, ale též zánikem řady lokalit vinou lidské činnosti, jako byla těžba rašeliny nebo odvodňování slatinišť.
Litaratura:
Čvančara A. (1997): Drosera L. In.: Slavík B.(ed.): Květena České republiky 5, Academia, Praha, 48–52.
Hlisníkovský D. (2011): Drosera anglica Huds. In: Hadinec J. & Lustyk P. (eds), Additamenta ad floram Reipublicae Bohemicae. IX., Zprávy České botanické společnosti, 46: 87.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!